Prokuratura Krajowa: decyzje o sekcji ofiar w Moskwie zapadły nocą 10 kwietnia 2010 roku

Aktualizacja: 2016-11-4 10:46 pm

Nocą 10 kwietnia 2010 r., podczas posiedzenia roboczego z udziałem polskich i rosyjskich prokuratorów podjęto decyzję, że oględziny i sekcje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej trzeba przeprowadzić jak najszybciej i w Moskwie – podała Prokuratura Krajowa.

W sprostowaniu skierowanym do TVN i TVN24, dotyczącym roli zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka w śledztwie smoleńskim, prokuratura oświadczyła, że nie jest prawdą, iż miał on możliwość doprowadzenia do sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zwracania uwagi na błędy postępowania. Według Prokuratury Krajowej decyzje podejmował obecny na miejscu katastrofy naczelny prokurator wojskowy, ówczesny pułkownik Krzysztof Parulski. Sam Pasionek objął nadzór nad śledztwem w maju 2010 r., już po pochówku ciał ofiar.

Prokuratura poinformowała, że – zgodnie z protokołem posiedzenia roboczego, które odbyło się nocą 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, z udziałem polskich i rosyjskich prokuratorów, w tym prok. Parulskiego i I zastępcy prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej – już wtedy podjęto decyzję o sekcjach:

– Z uwagi na szczególny publiczny rozdźwięk wywołany zaistniałą katastrofą lotniczą należy w terminie możliwie najkrótszym przeprowadzić sądowo-lekarskie oględziny i sekcje zwłok pasażerów samolotu w mieście Moskwie; ich identyfikację oraz przekazanie przedstawicielom strony polskiej.

Prokuratura Krajowa twierdzi, że jak wynika z protokołu, w tych czynnościach nie przewidziano udziału polskich prokuratorów ani lekarzy medycy sądowej.

PAP / RIRM / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91085 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]