Wybory w USA: jak zagłosuje Polonia?

Aktualizacja: 2016-11-2 12:46 pm

Jak informuje „Rzeczpospolita” powołując się na PAP, Amerykanie polskiego pochodzenia są podzieleni w wyborach prezydenckich w USA. Nie sposób jednak stwierdzić, ilu z nich popiera Hillary Clinton, a ilu Donalda Trumpa.

Alex Storożyński, znany działacz polonijny i dziennikarz mówi, że choć wcześniej Republikanie byli wyraźnie krytyczni względem Rosji, to obecnie sytuacja się odwróciła. -To Demokratka Hillary Clinton będzie lepiej bronić interesów Europy wschodniej i NATO niż Trump – powiedział dodając, że kandydat Republikanów pozytywnie wypowiadał się na temat Władimira Putina, może być powiązany z Rosją finansowo, a ponadto jest „rasistą i chamem”. Storożyński zapowiada, że zagłosuje na Clinton.

Z kolei Darek Barcikowki, wydawca polonijnej gazety „White Eagle” i sekretarz American Polish Advisory Council, organizacji zajmującej się lobbingiem na rzecz spraw polskich zaznacza, że nie ma żadnych badań pozwalających przewidywać jak zagłosuje Polonia. – Są głosy, że będzie popierać Trumpa, bo on występuje przeciw aborcji, a katolicy nie mogą się na nią zgodzić. Są też głosy, że wybór w tym roku jest fatalny i można tylko wybierać między większym lub mniejszym złem – mówi. 

Grupy popierające Trumpa powstały w silnych skupiskach Polonii (Chicago, Nowy Jork i Floryda), dokąd przenosi się coraz więcej Polaków. Przy jego kampanii ukonstytuowała się również Polish American Advisory Council (PAAC), zrzeszająca działaczy polonijnych z całych USA. We wrześniu Trump spotkał się z kierownictwem Kongresu Polonii Amerykańskiej, głównej organizacji Polaków w USA, przekonując o swym poparciu dla Polski i jej interesów w Europie. Jego słowa spotkały się z ciepłym przyjęciem. Nieoficjalnie wskazuje się, że choć Kongres oficjalnie jest apolityczny, to wielu jego przywódców sympatyzuje z Trumpem. 

Roman Korzan z PAAC uważa propozycje kandydata Republikanów ws. imigrantów za zdroworozsądkowe, zaś David Targonski docenia jego deklaracje ws. utworzenia bezpiecznych stref dla chrześcijan i przedstawicieli innych wyznań w Syrii.

Trumpa pozytywnie ocenia również inżynier Zygmunt Staszewski z Nowego Jorku, jeden z dyrektorów krajowych KPA. Docenia go za działalność gospodarczą, tworzenie wielu miejsc pracy i za to, że „jako polityk-biznesmen jest niezależny, nie bierze pieniędzy od banków, innych korporacji, od Sorosa i wszelkich ośrodków, które kontrolują w USA wybory prezydenckie”. Staszewski odrzuca również argumenty, że Trump prowadziłby politykę ugodową wobec Rosji i osłabiłby NATO:

– Trump powiedział, że popiera NATO, a tylko chodzi mu o to, by jego członkowie więcej łożyli na wspólną obronę. Jest zwolennikiem silnej armii. Popiera go wielu generałów. Chce rozmawiać z Putinem z pozycji mocnego z mocnym. Nie jest żadnym miłośnikiem Putina i nie ma interesów w Rosji.

Trump wyprzeda Clinton w najnowszym sondażu

Jak informowaliśmy, kandydat Republikanów na prezydenta USA o jeden pkt. proc. wyprzedza kandydatkę Demokratów Hillary Clinton w opublikowanym we wtorek sondażu dziennika „Washington Post” i telewizji ABC News.

W sondażu Langer Research Associates uwzględniono nie tylko Clinton i Trumpa, ale również dwóch pozostałych kandydatów: Gary’ego Johnsona z Partii Libertariańskiej i Jill Stein z Partii Zielonych. Na Trumpa chciałoby głosować 46 proc. ankietowanych, zaś na Clinton – 45 proc. Margines błędu wynosi 3 proc. Przeprowadzony pod koniec października sondaż pokazuje spadek entuzjazmu względem kandydatki Demokratów wśród jej zwolenników po tym, jak w piątek ogłoszono wznowienie śledztwa ws. maili Clinton.

PAP / rp.pl / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90964 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]