W Szwecji powstał pierwszy cmentarz pozbawiony symboli religijnych

Aktualizacja: 2016-10-31 1:24 pm

Tak zwany neutralny cmentarz powstał w miasteczku Borlänge w środkowej Szwecji. Wbrew pozorom, na otwartym kilka dni temu cmentarzu znajdą się groby zmarłych różnych wyznań, a także ateistów. Na nowej szwedzkiej nekropolii zakazano jakichkolwiek uroczystości i spotkań o charakterze religijnym.

Pomysłodawcą i autorem projektu cmentarza w Borlänge jest urodzony w Kurdystanie, miejscowy nauczyciel, Jusuf Erdem. Dziś jest on także urzędnikiem Urzędu Miasta w Borlänge. W dzieciństwie był muzułmaninem. Jak sam przyznaje, przez lata był świadkiem ścierania się różnych religii i ich odłamów. Widział, jakim problemem może być „zacietrzewienie na tle religijnym”. Po przyjeździe do Szwecji stał się ateistą. Uważa, że w multi-kulturowym szwedzkim społeczeństwie takich cmentarzy powinno być coraz więcej… „ – W dzisiejszej Szwecji, kraju, do którego coraz liczniej przybywają imigranci z całego świata nie wyznający żadnej religii, taki cmentarz staje się potrzebą chwili” – uważa Erdem.

Na razie na cmentarzu w Borlänge nie odbył się żaden pogrzeb. Chętnych jednak ponoć nie brakuje, a pierwsze pogrzeby zaplanowano na listopad. Zdaniem Erdema szwedzki pomysł w najbliższej przyszłości przyjmie się także w innych krajach europejskich.

Dziś ateizm uznawany jest w Szwecji za normę. Wiara z Boga, odwrotnie – nierzadko traktowana jest także jako… zjawisko niezdrowe!

ChS

Źródło www.thelocal.se

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90897 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]