Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Aktualizacja: 2016-10-26 10:06 am

Neobanderowska „Swoboda” organizuje w Tarnopolu spotkanie m.in. z udziałem lokalnych ukraińskich historyków, by zająć się kwestią „nielegalnych” polskich pomników w obwodzie tarnopolskim. Tematem ma być także „antyukraińska histeria w Polsce” i film „Wołyń” w kontekście „obarczania Ukraińców winą za ludobójstwo”.

W środę 26 października br. w sali konferencyjnej hotelu Tarnopol odbędzie się „okrągły stół” pt. „Czy Tarnopolszczyzna to ‘polska Ojczyzna’?” w sprawie „bezprawnego postawienia w mieście Zborów mauzoleum polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej i wojny przeciw Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”. Organizatorem jest neobanderowska „Swoboda”. – Podczas dyskusji jej uczestnicy ocenią przykład Zborowa w kontekście stosunków polsko-ukraińskich – czytamy na oficjalnej stronie tej organizacji.

W spotkaniu mają wziąć udział lokalni ukraińscy historycy i intelektualiści (głównie z muzeów w Tarnopolu), ważni działacze Swobody (w tym członkowie władz samorządowych). Zaproszono również przedstawicieli rejonowej administracji i Generalnego Konsulatu Polski.

Według zapowiedzi podczas spotkania mają być omawiane takie kwestie, jak to, co robić z „bezprawnym budowaniem polskich wojskowych miejsc pamięci”. – Ile takich jest i jeszcze może być na Tarnopolszczyźnie? – czytamy w informacji. Dyskutanci mają też zająć się „oceną historyczną” napisu na kaplicy mauzoleum w Zborowie ‘Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę’. Kolejne tematy to: „przyczyny i następstwa antyukraińskiej histerii w Polsce (w tym „Jak Ukraińcy mają reagować na obarczanie [ich] winą za ludobójstwo Polaków i film ‘Wołyń’?”)”, „czy Polska stanie się drugą Rosją” oraz jak Polacy i Ukraińcy mogą dojść do porozumienia.

Spotkanie opisuje nie tylko „Swoboda”, ale również lokalne ukraińskie media.

ternopil.svoboda.org.ua / provse.te.ua / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90783 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]