Mercedes zainwestuje pół mld euro w fabrykę w Polsce. Co rząd obiecał Niemcom?

Aktualizacja: 2016-10-14 10:23 am

Jak podała agencja PAP powołując się na nieoficjalnie źródła zbliżone do rządu, podpisano umowę z koncernem Daimler AG ws. budowy fabryki silników na Dolnym Śląsku. Inwestycja ma być warta ok. pół mld euro. Według wcześniej podawanych informacji, ma się to wiązać ze znacznymi z ulgami i zobowiązaniami, które zaciągnął polski rząd.

Rozmowy na temat jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce trwały od kilku miesięcy. Wcześniej informowano, że światowy potentat ma otworzyć fabrykę najnowocześniejszych silników w Jaworze w województwie dolnośląskim. Wówczas podawano, że Daimler zamierza zainwestować nawet 2 mld złotych.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki poinformował, że negocjacje dotyczące budowy fabryki silników są w końcowej fazie. We wtorek podano, że wicepremier już podpisał umowę z koncernem. Ministerstwo Rozwoju odmawia komentarza. Oficjalna informacja na ten temat ma zostać podana w czwartek.

Szacuje się, że dzięki inwestycji ma powstać kilkaset nowych miejsc pracy. Budowa fabryki ma zakończyć się w 2019 r., zaś w następnym roku zakład ma osiągnąć pełne moce produkcyjne. Fabryka będzie wytwarzać rocznie kilkaset tysięcy silników, w tym zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

Polska zapłaci za niemiecką inwestycję?

Jak informowaliśmy, w maju wicepremier Morawiecki przyznał, że inwestycja Daimlera w Polsce będzie wiązała się to z dopłatami do nowych miejsc pracy, m.in. w formie zwolnienia z podatku. Nie podał jednak kwoty dopłaty rządu do fabryki ograniczając się do stwierdzenia, że w skali inwestycji wartej 500 mln euro „nie będzie to kwota znacząca”.

Fabryka silników do samochodów Mercedesa ma powstać na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Jaworze. Daimler ma zająć teren, na którym wcześniej mogła powstać fabryka Jaguara. W ubiegłym roku zrezygnowano po tym, jak ówczesny wicepremier Janusz Piechociński ujawnił, że koncern żąda przygotowania działki pod inwestycję kosztem 550 mln złotych.

Według portalu naTemat.pl, Polska będzie jednak musiała zaoferować koncernowi zwolnienia z podatków, dopłacać do kosztów budowy, a także oferować już przeszkolonych pracowników. Zdaniem portalu, nowoczesne silniki i prace badawcze nad nowymi technologiami i tak będą odbywały się w Niemczech, więc w Polsce faktycznie powstanie jedynie montownia.

„Niestety od 15 lat obecności w UE zagraniczni inwestorzy wciąż widzą w nas zasoby taniej, choć dobrze wykwalifikowanej siły roboczej” – czytamy na wspomnianym portalu. Przytoczono tam również raport firmy doradczej EY, który przeczy tezie o korzyściach „z kupowania miejsc pracy”. Zdaniem ekspertów, ze 167 tys. miejsc pracy stworzonych w polskich strefach ekonomicznych utrzymanych zostało 58 tys. Blisko dwie trzecie etatów zlikwidowano, gdy skończyły się przywileje podatkowe.

Sprawą w maju sprawą zainteresował się wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Złożył on interpelację do Ministra Rozwoju ws. fabryki. Zadał w niej pytania o to, jakie go rodzaju pomoc publiczną rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi, by ten zbudował fabrykę w Polsce. Tyszka zaznacza, że niemiecki koncern będzie w całości zwolniony z płacenia podatku CIT. Przypominał również, że Daimler AG tłumaczył swój wybór m.in. tym, że polski rząd zaciągnął wobec niej pewne zobowiązania – w tym w zakresie pomocy publicznej.

Kresy.pl / PAP / rp.pl

Za: Kresy.pl (12 października 2016)

 


 

Tyszka pyta Morawieckiego, co rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi

„Zgodnie z wcześniejszym komunikatem prasowym Daimler AG, decyzja o wyborze Polski jako lokalizacji inwestycji została podyktowana m.in. zobowiązaniami, jakie wobec niemieckiej firmy zaciągnął polski rząd. Jako argument za inwestycją w Polsce wskazano pomoc publiczną, jaką polskie państwo udzieli inwestorowi z Niemiec” – pisze Stanisław Tyszka (Kukiz’15) i prosi wicepremiera Morawieckiego o podanie dokładnych danych na ten temat.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło ogłosiła, że negocjacje z firmą Mercedes powiodły się i w Jaworze k. Wrocławia powstanie fabryka silników Daimlera. Inwestycja ruszy w 2017 roku, w zakładzie znajdzie pracę 500 osób. Jest to część planu odpowiedzialnego rozwoju, który zakłada m.in. reindustrializację i tworzenie nowych miejsc pracy, w oparciu o inwestycje i nowoczesne zakłady produkujące najnowocześniejszy sprzęt.

Na konferencji obecni byli również: wicepremier Mateusz Morawiecki oraz członek zarządu MercedesBenz Markus Schaefer.

Szydło podkreśliła, że jej rządowi zależy na tego rodzaju inwestycjach, a w planach dot. odpowiedzialnego rozwoju przewidziano propozycje dla chcących inwestować w Polsce inwestorów.

– Nie jesteśmy już montownią – mówił z kolei Morawiecki. Dodał, że z niemieckimi partnerami dyskutował m.in. o szkolnictwie zawodowym.

Schaefer zapewniał, że pod względem technologii produkcyjnej fabryka będzie bardzo innowacyjna i będzie korzystać z niemieckiego know-how i technologii

Na pytanie o pomoc publiczną dla tej inwestycji, wicepremier Morawiecki stwierdził, że wszystko jest określone w przepisach i jest to porównywalne z kwotą, jaką są w stanie zaoferować sąsiednie kraje. Zaznaczył, że o decyzji Mercedesa zadecydowały inne czynniki, a nie pomoc publiczna.

– W kontekście osadzenia tej inwestycji w programie planu odpowiedzialnego rozwoju, to zrozumienie dzisiejszych mechanizmów funkcjonowania gospodarki globalnej mówi wszystko – powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że przyciągnięcie tego rodzaju inwestycji tworzy ok. 10 razy więcej miejsc pracy niż inne inwestycje motoryzacyjne, a także zapewnia transfer know-how i technologii.

W sprawie pomocy polskiego rządu dla Mercedesa wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) złożył interpelację do ministra Morawieckiego. Interweniował w tej sprawie już wcześniej, jednak nie uzyskał konkretnej odpowiedzi. Jak tłumaczono, będzie to możliwe dopiero po podpisaniu odpowiedniej umowy.

– Mam nieodparte wrażenie, że zapowiadane przez ministra Morawieckiego “wspieranie polskiego kapitału” nabiera nowego znaczenia – komentował Tyszka na Facebooku.

W interpelacji polityk zwrócił uwagę, że zlokalizowanie inwestycji na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznacza całkowite zwolnienie fabryki Daimlera z podatku dochodowego (CIT) w Polsce.

„Zgodnie z wcześniejszym komunikatem prasowym spółki Daimler AG, decyzja o wyborze Polski jako lokalizacji inwestycji została podyktowana między innymi zobowiązaniami, jakie wobec niemieckiej firmy zaciągnął polski rząd. W szczególności, jako argument za inwestycją w Polsce, została wskazana pomoc publiczna, jaką polskie państwo udzieli inwestorowi z Niemiec” – przypomina Tyszka. Zadaje przy tym szczegółowe pytania:

Jakie rodzaje pomocy publicznej są przewidziane dla spółki Daimler AG z tytułu inwestycji w Jaworze? W szczególności, czy spółce Daimler AG zostały zagwarantowane takie rodzaje wsparcia jak:
• dotacje rządowe,
• granty rządowe (na zatrudnienie, inwestycyjne),
• dofinansowanie z funduszy (w tym unijnych),
• zwolnienie z podatku od nieruchomości?

Tyszka poprosił też o wskazanie faktycznej lub szacunkowej wartości wsparcia z rozbiciem na lata podatkowe w odniesieniu do każdego z rodzajów udzielonej pomocy publicznej. W tym również z tytułu zwolnienia podatkowego w ramach SSE.

Według informacji PAP ze źródeł rządowych, ustalona w toku negocjacji pomoc publiczna dla Daimlera ma nie przekroczy równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro.

Jak podaje IAR, szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i jednostek samorządowych to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł – w okresie utrzymania. Jak zapowiada niemiecka spółka, 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych na kwotę około 2 mld zł rocznie. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu.

Kresy.pl / facebook.com / wpolityce.pl / IAR

Za: Kresy.pl (14 października 2016)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90578 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]