Komisja Parlamentu Europejskiego za zniesieniem unijnych wiz dla Ukraińców

Aktualizacja: 2016-09-27 5:42 pm

Komisja PE ds. wolności obywatelskich opowiedziała za zniesieniem przez UE wiz dla tych obywateli Ukrainy posiadających paszporty biometryczne. Z decyzją zwlekają jednak rządy państw UE.

Plan liberalizacji wizowej dla Ukrainy poparło 38 eurodeputowanych zasiadających w komisji, czterech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Wynik tego poniedziałkowego głosowania sugeruje, że plan ten poprze cały Parlament Europejski.

– Wysłaliśmy bardzo jasny sygnał poparcia dla mieszkańców Ukrainy i władz tego kraju, który wzmocni nasze partnerstwo – powiedziała po głosowaniu bułgarska centroprawicowa europosłanka Marija Gabriel, która była sprawozdawcą. Zaapelowała również do rządów krajów UE, by możliwie najszybciej podjęły decyzję ws. liberalizacji wizowej dla Ukrainy i umożliwiły wprowadzenie jej w życie.

Gabriel odniosła się do obaw, że liberalizacja wizowa spowoduje napływ migrantów z Ukrainy. Zaznaczyła, że obecnie odsetek odmownych decyzji ws. przyznania wiz wynosi mniej niż 2 proc., zaś odsetek nielegalnych imigrantów, którzy są odsyłani z UE na Ukrainę na podstawie umowy o readmisji z 2007 r., sięga 80 proc.

Po wejściu w życie liberalizacji wizowej, obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne mogliby wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Rządy krajów UE zwlekają z decyzją ws. liberalizacji wizowej dla Ukrainy. Sytuację komplikuje też brak jasnej sytuacji odnośnie konsekwencji wyniku niewiążącego referendum w Holandii. Ponad 60 proc. głosujących odrzuciło umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina.

W maju kraje UE postanowiły wzmocnić tzw. hamulec bezpieczeństwa, umożliwiając szybsze i łatwiejsze zawieszanie porozumienia o ruchu bezwizowym, np. w sytuacji pogorszenia współpracy z krajem trzecim w dziedzinie readmisji czy poważnego ryzyka dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego. Takim pretekstem mógłby być znaczący wzrost liczby azylantów z danego kraju.

PAP / RIRM / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90038 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]