Kukiz o wypowiedziach Waszczykowskiego ws. Wołynia: od takich ludzi Bóg się odwraca

Aktualizacja: 2016-09-16 1:19 pm

„Na pewno takie postępowanie Waszczykowskiego i całego PiS zostanie ocenione w przyszłości. Nie mam wątpliwości, że przykrycie całej sprawy milczeniem może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że pokój nie jest dany raz na zawsze” – mówi Kresom.pl Paweł Kukiz, komentując deklaracje szefa MSZ, który skapitulował przed ukraińskim spojrzeniem na rozwiązanie kwestii Wołynia.

Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, szef polskiego MSZ niemal cytował ukraińskie stanowisko w kwestii ludobójstwa na Wołyniu.

– Chodzi o to, żeby nazwać po imieniu wszystko to, co się stało, pokazać sobie wzajemnie dowody i przenieść tę sprawę na dialog historyków i zdjąć z agendy politycznej. Dla nas przyjęcie tej rezolucji przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej i przeniesienie jej na dialog historyków powiedział w Kijowie szef polskiej dyplomacji.

Stanowisko wygłoszone przez Witolda Waszczykowskiego współgra z wypowiedziami szefa ukraińskiego IPN, negacjonisty wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza, który stwierdził wcześniej, że politycy nie powinni zajmować się sprawą wołyńską.

Według Waszczykowskiego polski rząd nie będzie już zajmował się sprawą ludobójstwa na Wołyniu, pozostawiając ją wyłącznie ocenie historyków. Dla szefa polskiego MSZ po tej rezolucji polskiego Sejmu czas już na “pojednanie”.

To jest skandal! – komentuje te wypowiedzi w rozmowie z Kresami.pl Paweł Kukiz. – Historia będzie ich oceniać. Na pewno takie postępowanie Waszczykowskiego i całego PiS zostanie ocenione w przyszłości. Tylko tą jedną sprawą mogą zepsuć jakieś ewentualne wielkie sukcesy – to w przyszłości przekreśli ich jakiekolwiek pozytywne dokonania.

– Ja jestem człowiekiem wierzącym – od takich ludzi, którzy zapominają o tragedii przodków, o ich krwi i męczeństwie, Bóg się odwraca – mówi polityk.

Zdaniem Pawła Kukiza, postępowanie ministra Waszczykowskiego i PiS w sprawie rzezi wołyńskiej może w przyszłości zrodzić poważne konsekwencje:

– Nie mam wątpliwości, że przykrycie całej sprawy milczeniem może w przyszłości skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że pokój nie jest dany raz na zawsze, do końca świata. A w przypadku ewentualnych konfliktów, mówiąc czystko hipotetycznie, Ukraińcy mogą równie dobrze pójść po Przemyśl na takich samych zasadach, jak szli po Lwów – mordując, paląc.

Kukiz deklaruje, że jego ugrupowanie będzie kontynuowało swoje działania w kwestii stosunków polsko-ukraińskich, w tym ludobójstwa na Wołyniu i projektu ustawy ws. penalizacji banderyzmu w Polsce. – Niech PiS robi swoje – my będziemy robili swoje – mówi Paweł Kukiz. – Będziemy z pewnością zdecydowanie szli w kierunku penalizacji banderyzmu na terenie Polski – dodaje. Nie wyklucza, że taki projekt może poprzeć PSL.

Jak informowaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa posłów Kukiz’15 i Stowarzyszenia „Endecja”, na mocy której podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu będzie karane, został zarejestrowany w Sejmie i skierowany do I czytania.

KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89783 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]