Koronki koniakowskie – od szat dla Papieża do wyuzdanej bielizny damskiej

Aktualizacja: 2007-02-2 12:00 am

Tradycyjne koronki koniakowskie, misternie obszywane obrusy, serwety, ozdoby choinkowe, stroje liturgiczne, komże i inne wyroby koronkowe od lat były znane na całym świecie i rozsławiały miasteczko Koniaków. Wyroby koniakowskie nosili księża, biskupi, a nawet Papież. Niestety, te najświetniejsze czasy minęły, gdyż koronkarki przestawiły się na produkcję… wyuzdanej bielizny damskiej.

Rozwijająca się w Koniakowie od kilku lat firma KONI-Art, oferuje i sprzedaje w wielu krajach świata cały asortyment bielizny. “Dziś, dzięki doświadczeniu koronkarek i naszych projektantów, w ofercie KONI-Art znajdują się koniakowskie koronkowe stringi, majteczki, szorty, biustonosze, stroje plażowe i kąpielowe, a także koszulki i topy.” – reklamuje się firma na swojej stronie internetowej. I rzeczywiście, kolekcja zdjęć koniakowskiej bielizny graniczy niemal z pornografią.

Mieczysław Kamieniarz, dyrektor miejscowego muzemu koronek mówi z żalem: “Wszyscy w Koniakowie są zawstydzeni. Robiliśmy koronki koniakowskie na ołtarze, dla księży, a nawet dla samego Papieża. A teraz ludzie będą nosili koronki koniakowskie na swoich tyłkach.” Innego zdania jest współzałożycielka firmy KONI-Art, Małgorzata Stanaszek, która broni pomysłu: “Nie sprzedawaliśmy dużo koronek, zatem musieliśmy pomyśleć o czymś innym”, po czym podkreśla, że sprzedaż majteczek typu G-String w rezultacie… pomaga Kościołowi: “Jeśli mielibyśmy słuchać wszystkiego co mówią księża, to nie zarobilibyśmy ani grosza. W każdym razie ksiądz niedługo zgodzi się na nasze warunki. Te majteczki pomagają w jego [kościelnych] dochodach.”

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=889 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]