Polscy żołnierze jadą szkolić Ukraińców

Aktualizacja: 2016-07-15 10:55 am

Polscy żołnierze, weterani z Iraku i Afganistanu, będą szkolić Ukraińców z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93. Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. W brygadzie tej służą m.in. członkowie batalionu “Karpacka Sicz”, którzy grozili mordowaniem Węgrów.

Na Ukrainę w ramach misji szkoleniowej uda się 28 polskich oficerów i podoficerów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Większość z nich brała wcześniej udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej jest mjr Mirosław Szpunar. O wyjeździe polskich żołnierzy na Ukrainę zadecydował szef MON Antoni Macierewicz. W ramach misji, która będzie odbywać się na terenie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, mają szkolić ukraińskich instruktorów i żołnierzy. Zajęcia potrwają od 25 lipca do 24 września.

Mjr Szpunar podkreśla, że żołnierze nie zabierają ciężkiego sprzętu, a tylko wyposażenie etatowe, w tym m.in. karabinki szturmowe Beryl, pistolety służbowe, gogle noktowizyjne, sprzęt łączności oraz amunicję. Dołączą do Połączonej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej „Ukraina”, tworzonej przez żołnierzy z Litwy i przede wszystkim USA. Polacy mają szkolić wojskowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93 Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. Wojskowi tej jednostki uczestniczyli m.in. w walkach w Donbasie.

Jak mówił mjr Szpunar, Polacy będą organizować głównie treningi praktyczne. „Chcemy przekazać wiedzę na temat różnych rodzajów broni, zaprezentować swoje umiejętności taktyczne i ogniowe” – powiedział.

W skład 93 Brygady wchodzą członkowie rozformowanego, neobanderowskiego batalionu ochotniczego „Karpacka Sicz”. W ramach brygady zachowała ona swój sztandar oraz nazwę. “Karpacka Sicz” groziła swego czasu, że będzie zabijać Węgrów z partii Jobbik i organizacji HVIM, którzy działają na terytorium ukraińskiego Zakarpacia. Oficjalnie nie podano infomracji, czy członkowie tego oddziału będą szkoleni przez Polaków.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 lipca 2016)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88544 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]