Papież w Armenii: rzeź Ormian była ludobójstwem

Aktualizacja: 2016-06-27 9:16 am

Podczas swojego przemówienia do władz Armenii, papież Franciszek nazwał rzezie Ormian na początku XX wieku ludobójstwem. Zdaniem watykanistów, nie było go w przygotowanym tekście wystąpienia.

W piątek, w pierwszym dniu swojej wizyty w Armenii papież przypomniał w swoim wystąpieniu do władz, że przed rokiem w Watykanie odbyła się ceremonia upamiętnienia masakr Ormian.

„Ta tragedia, to ludobójstwo zapoczątkowało niestety smutną listę olbrzymich katastrof w zeszłym wieku, które były możliwe z powodu niedorzecznych motywacji rasowych, ideologicznych czy religijnych, przyćmiewających umysł oprawców tak dalece, by stawiać sobie za cel unicestwienie całych narodów” – oświadczył Franciszek. Zaapelował też, aby w przypadku sporów międzynarodowych zawsze przeważał dialog, współpraca i klimat zaufania.

Jak zauważają watykaniści, słowa „ludobójstwo” nie było w przygotowanym wcześniej tekście papieskiego wystąpienia. Franciszek dodał je, wygłaszając przemówienie w obecności prezydenta kraju i przedstawicieli władz. Sformułowanie to wzbudza oburzenie Turcji.

Jeszcze przed wizytą rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi zastrzegł, że Stolica Apostolska preferuje określenie „Medz Yeghern”, co oznacza wielką zbrodnię. Argumentował, że „jego przyjaciel z Armenii” mówił mu, że wyrażenie to ma jeszcze silniejszą wymowę niż słowo „ludobójstwo”. Wcześniej papież już raz opisał masowe zabójstwo Ormian jako ludobójstwo. Wówczas Ankara natychmiast wezwała swojego ambasadora do kraju. Dlatego niektórzy dyplomaci watykańscy uznali, że nie ma potrzeby powtarzania tego określenia podczas nadchodzącej wizyty.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 czerwca 2016)

 


 

Turcja skrytykowała słowa papieża o ludobójstwie Ormian

Wicepremier Turcji, Nurettin Canikli stwierdził, że papież i papiestwo “nadal noszą ślady mentalności krzyżowców”.

Wicepremier Turcji skomentował tak słowa papieża Franciszka, który podczas pierwszego dnia swej pielgrzymki w Armenii odbiegł od przygotowanego tekstu i wyraźnie powiedział o ludobójstwie Ormian, do jakiego Turcy dopuścili się podczas pierwszej wojny światowej.

Canikli stwierdził, że słowa papieża nie odpowiadają prawdzie historycznej. Powiedział: “Działalność papieża i Watykanu nadal noszą ślady mentalności krzyżowców. Jego komentarze nie są bezstronne, ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości“.  Turcja wciąż nie chce przyznać, że sto lat temu miało miejsce ludobójstwo, twierdząc, że ofiary były po obydwu stronach.

Watykanista, Andrea Tornielii skomentował reakcje Ankary, stwierdzając, że jest znacznie słabsza niż rok temu. Wtedy to przy podobnej sytuacji 12 kwietnia 2015 tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało z żądaniem wyjaśnień nuncjusza apostolskiego w Ankarze abp. Antonio Lucibello, a ambasador Turcji przy Watykanie Kenan Gürsoy powrócił na konsultacje do Ankary.

kresy.pl / pch24.pl

Za: Kresy.pl (26 czerwca 2016)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88244 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]