Pesa przekazała pierwszy pociąg Link do Niemiec

Aktualizacja: 2016-06-17 9:56 am

Wyprodukowany przez fabrykę Pesa z Bydgoszczy pojazd DMU Link jest pierwszym w historii polskim pociągiem dopuszczonym do ruchu w Niemczech.

Fot. wikimedia.org

Pociąg został uroczyście przekazany niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) w czwartek w Berlinie. Od lipca pociąg będzie obsługiwał trasę transgraniczną Berlin–Kostrzyn nad Odrą. W ceremonii uczestniczył wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że zakup i homologacja pociągu Link w Niemczech to najlepsze dowody na to, że więzy gospodarcze między Polską a Niemcami stale się zacieśniają.

Z kolei minister infrastruktury kraju związkowego Brandenburgia, Kathrin Schneider, stwierdziła, że jest to historyczna chwila. „Nie chciałabym umniejszać roli piłki nożnej, ale to jest ważniejsze wydarzenie niż mecz Polska-Niemcy” – powiedziała. Zaznaczyła również, że decyzja o dopuszczeniu do ruchu w Niemczech pociągu wyprodukowanego w Polsce „otwiera szerzej drzwi” do współpracy i wyraziła nadzieję, że niemieckie pociągi także zostaną dopuszczone do ruchu w Polsce. Schneider zasugerowała, że Pesa Link mógłby obsługiwać także inne trasy, m.in. Berlin-Gorzów Wielkopolski.

Umowę z NEB na dostawę dziewięciu spalinowych zespołów trakcyjnych – siedmiu dwuczłonowych i dwóch trzyczłonowych – Pesa zawarła w 2013 roku. Wartość kontraktu to około 180 mln zł.

PAP / RIRM / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88120 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]