Humań: pijani obywatele Izraela strzelali do przechodniów. Wywołali zamieszki

Aktualizacja: 2016-06-16 11:49 am

W zamieszkach, które wybuchły w Humaniu po tym, jak przypadkowy ukraiński przechodzień został trafiony pociskiem wystrzelonym z wiatrówki, wzięli udział m.in. działacze neobanderowskiej Swobody, a także ortodoksyjni Żydzi.

Awanturę wywołało dwóch pijanych obywateli Izraela, którzy w sobotę wieczorem wzięli wiatrówkę i zaczęli strzelać z okna swojego hotelu do przechodniów. Jeden z nich został trafiony w nos plastikowym pociskiem i lekko ranny. W rezultacie pod hotelem zebrało się kilkadziesiąt wściekłych osób, w tym aktywiści neobanderowskiej Swobody. Pojawili się także policjanci i dziennikarze.

Sprawcy zamknęli się w swoim pokoju. Wówczas na pomoc im ruszyła grupa 20 ortodoksyjnych Żydów, którzy w ramach pielgrzymki przybyli do Humania. Doszło do przepychanek, w trakcie których jeden z nich zaatakował i uderzył ukraińskiego policjanta.

Akty przemocy potępił lider lokalnej społeczności żydowskiej, Szimon Buskiła. Jego zdaniem zachowanie gości z Izraela szkodzi żydowskiej mniejszości na Ukrainie, a oni sami powinni okazywać gospodarzom szacunek.

Każdego roku do Humania przybywa kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Izraela, USA i Europy, by odwiedzić miejsce pochówku chasydzkiego rabina Nachamana z Bracławia, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dwaj sprawcy zostali zatrzymani na kilka godzin, a następnie zwolnieni. W sprawie toczy się postępowanie. Może ono zakończyć się postawieniem zarzutów obywatelom Izraela.

W przeszłości dochodziło już do starć pomiędzy miejscowymi a pielgrzymami. W kwietniu jeden z przywódców ukraińskich Żydów ujawnił, że hotel w Humaniu odmawiał przyjmowania Żydów, powołując się na incydent, w wyniku którego żydowscy pielgrzymi zdemolowali jeden z pokoi hotelowych. Sami Żydzi skarżą się z kolei na ukraińskich nacjonalistów, którzy w ostatnich latach zorganizowali kilka wieców przeciwko ich obecności w mieście. Oburzyły ich również plany ustawienia krzyża w rejonie, w którym żydowscy pielgrzymi odbywają rytualne kąpiele. Oskarżają też miejscowych Ukraińców, że celowo rozsypują tam na dnie potłuczone szkło.

Timesofisrael.com / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88105 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]