Duńskie muzeum sztuki w okowach politycznej poprawności

Aktualizacja: 2016-06-7 10:06 am

Kopenhaskie Muzeum Sztuki postanowiło wykreślić słowo „Murzyn” z opisów i tytułów eksponatów tym samym zmieniając ich oryginalne nazwy.

Podczas kontroli w Państwowym Muzeum Sztuki w Kopenhadze wykryto, że używa się niepoprawnego politycznie słowa „murzyn” w opisach eksponatów. Kontrolerzy zarekomendowali zmiane tego słowa co też władze Muzeum uczyniły. Doprowadziło to do absurdalnej sytuacji, w której zmienione zostały orginalne nazwy dzieł. I tak na przykład obraz „Głowa Murzyna” pędzla Karela van Mandera III został teraz nazwany „Głowa Afrykanina”.

Takie działania muzeum wywołały, o dziwo, głosy oburzenia w środowisku muzealników a także ze strony ministra kultury Bertela Haardera.

Nie chcę się wtrącać w to, jak Państwowe Muzeum Sztuki prezentuje swe poszczególne dzieła, ale osobiście uważam, że Dania będzie biedniejsza, jeśli zapomnimy o naszej przeszłości jako mocarstwa kolonialnego- powiedział Haarder.

Dyrektor Muzeum Sztuki Aros w Aarhus stwierdził natomiast, że Wizerunek człowieka, na jaki natrafiamy w starych tytułach i opisach dzieł sztuki, może powiedzieć coś o tym, gdzie jesteśmy dzisiaj i jak daleko zaszliśmy.

PAP/KRESY.PL

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87959 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]