Poznań walczy z Chrystusem! Trwają przepychanki wokół ustawienia na Jeżycach figury Jezusa

Aktualizacja: 2016-06-2 10:35 am

Nie milkną spory wokół postawienia pomnika Chrystusa na placu przy kościele na Jeżycach w Poznaniu. Urzędnicy inicjatywę uznali za samowolę budowlaną i piętrzą formalne przeszkody. Inwestor znalazł jednak rozwiązanie. Pomnik – do czasu wyjaśnienia sprawy – będzie na placu „przechowywany”.

Jeszcze w środę poznański magistrat wydał decyzję w sprawie figury Chrystusa, która stoi na placu przy kościele na Jeżycach. Urzędnicy uznali, że zgody na postawienie pomnika być nie może. – Inwestor, czyli parafia Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana zgłosiła się do nas 6 maja z wnioskiem o budowę tymczasowego obiektu budowlanego w postaci pomnika Chrystusa. 13 maja wezwaliśmy ich do uzupełnienia wniosku – mówi Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.

Jak wyjaśnił, chodzi o uchwałę Rady Miasta w sprawie wzniesienia nowego pomnika oraz zgody konserwatora zabytków. Urzędnicy chcieli też dodatkowych rysunków i szczegółowego opisu całego zamierzenia. Chcieli też wiedzieć jak długo figura miałaby pozostać przed kościołem.

Tymczasem komitet budowy wskazuje, że żadna uchwała nie jest potrzebna, bo Rada Miasta zgodziła się już na wzniesienie Pomnika Wdzięczności, a figura Chrystusa jest jego częścią. – Z naszego punktu widzenia to dwa różne pomniki. We wniosku podano zupełnie inny tytuł pomnika, wniosek nie dotyczył Pomnika Wdzięczności, a figury Chrystusa – ripostuje Nowak.

Jak dodaje, inwestor wniosku nie uzupełnił w terminie, za to przestawił swoje stanowisko, w którym podtrzymał swoje argumenty dodając, że pomnik jest tymczasowy. I takie tłumaczenie nie spotkało się ze zrozumieniem urzędu, który wskazuje, że działka przy ul. Kościelnej 5 jest wpisana do rejestru zabytków i każde prowadzone tam prace budowlane wymagają zgody MKZ.

W efekcie miasto nie wydało zgody na postawienie pomnika. To jednak nie oznacza, że figura Chrystusa nie może być przy kościele „przechowywana” – bo takie rozwiązanie wymyka się przepisom prawa budowlanego. Oznacza to, że pomnik przed kościołem może stać, ale nie na cokole i dodatkowo figura musi być zabezpieczona przed przewróceniem.

Już nie chcemy zgody miasta na budowę. Postanowiliśmy, że figura będzie na placu przy kościele przechowywana – zaznaczył prof. Stanisław Mikołajczak, szef Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. W efekcie figura Chrystusa stoi obok cokołu i podtrzymuje ją dźwig.

Jak przypomniał, w grudniu 2012 roku Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę ws. wyrażenia zgody na wzniesienie Pomnika Wdzięczności – Pomnika Najświętszego Serca Jezusowego. – Miasto nie nadąża za sytuacją, która dzieje się wokół sprawy odbudowy pomnika. Myśmy rzeczywiście wystąpili o pozwolenie na ustawienie figury Chrystusa przed kościołem. Jednak wobec absurdalnych żądań, tj. uzyskania w ciągu siedmiu dni decyzji rady miasta o postawieniu pomnika – jakbyśmy tam chcieli stawiać cały pomnik – postanowiliśmy, że jedynie użyczymy od parafii teren na zmagazynowanie gotowych elementów pomnika: figury i cokołu – dodał Mikołajczak.

W sprawie głos zabrał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który ocenił, że inicjatorzy idei przywrócenia pomnika „starają się działać metodą faktów dokonanych”. – Obchodzenie prawa przez stwarzanie pozorów magazynowania figury są dla mnie niezrozumiałe. Jestem zwolennikiem otwartej rozmowy, opartej na uczciwości stron, bo właśnie na tym można oprzeć kompromis. Tymczasem mamy do czynienia z próbą obejścia prawa – zaznaczył.

Decyzja miasta w sprawie pomnika nie jest ostateczna. Komitet może się od niej dowołać do wojewody Wielkopolskiego. 3 czerwca Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności planuje poświęcenie figury. W uroczystości ma wziąć udział minister Antoni Macierewicz oraz abp Stanisław Gądecki.

Źródło: gloswielkopolski.pl, wp.pl

MA 

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-06-02)

 


 

Redakcja „Wyborczej” walczy z pomnikiem Chrystusa. Czego się boją?

Dziennikarze “Gazety Wyborczej” od lat walczą z religią, ale w ostatnich dniach antychrześcijańska propaganda nabrała na łamach michnikowego dziennika rozpędu. Redaktorom wyjątkowo przeszkadza pomnik Pana Jezusa, który po latach wrócił do Poznania. Dlaczego?  – odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć redaktor Krystian Kratiuk.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-06-02)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Żydowsko-masońskie siły ulokowane w Polsce, które tak intensywnie – przy pomocy takich swoich narzędzi jak Gazeta Wyborcza – niszczą Polskę i wszystko co ma jakąkolwiek pozytywną konotację z katolicyzmem, niekiedy z wielkim zadowoleniem wykorzystują każde potknięcie katolików. Sprawa pomnika Chrystusa jest tego kolejnym przykładem, bo niedopełnienie wszystkich formalności prawnych, bądź celowe kluczenia organizatorów Pomnika aby je ominąć, sprzyjają wzniecaniu antykatolickiego ognia. Postawmy bowiem sprawę jasno: jeśli rządząca partia z taką dumą używa w pierwszym członie swojej nazwy określenie “Prawo”, to w tak trywialnych sprawach jak lokalne zezwolenia na postawienie pomnika, powinna zapiąć wszystko na ostatni guzik, aby nie było podejrzliwości o obchodzenie obowiązującego prawa.

Podobnie było z postawieniem pomnika ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, któremu niedawno sprzeciwiła się obecna prezydent miasta HGW. To, że jest ona przeciwniczką PiS-u i nienawidzi postaci ś.p. prezydenta Kaczyńskiego, nie ma wielkiego znaczenia w sprawie pomnika, który został postawiony nielegalnie, bez wypełnienia wszystkich wymaganych formalności. A swoją drogą, rację należy przyznać HGW za kąśliwą – acz prawdziwą – uwagę, że wyrzeźbiona na pomniku twarz jest nie tylko niepodobna do ś.p. prezydenta Kaczyńskiego, ale całość jest po prostu brzydka. Kto zatwierdza takie pomniki, komu zleca się ich wykonanie, co to za “artyści”, których poziom odwzorowania rzeźbionej postaci jest na poziomie średnioutalentowanego ucznia gminnego kółka plastycznego?

Takie działania sprzyjają tylko umacnianiu się nieufności do poczyniań obecnej władzy, jakkolwiek wzniosłe byłyby jej pobudki i intencje.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87810 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]