Obchody 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej: byliśmy w gronie zwycięzców, ale wojny nie wygraliśmy

Aktualizacja: 2016-05-9 11:27 am

Przy Grobie Nieznanego Źołnierza w Warszawie oddano hołd poległym w czasie walk na frontach II wojny światowej. W uroczystościach 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej udział wzięli weterani oraz przedstawiciele władz państwowych. Dla Polaków 8 maja, to dzień który przywołuje mieszane uczucia. Bo choć walki na frocie ustały, to kraj na długo znalazł się pod wpływami Związku Radzieckiego.

Główne obchody związane z 71. rocznicą zakończenia II wojny światowej odbyły się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Źołnierza. Wojciech Fałkowski, wiceszef MON przyznał, że 8 maja to z jednej strony dzień radości z powodu zakończenia walk, ale „dla Polski jest to też data, która wywołuje poczucie goryczy”. – Okazało się, że byliśmy w gronie zwycięzców, ale wojny nie wygraliśmy – zaznaczył. Jak przypomniał, polscy żołnierze zostali wyproszeni z Parady Zwycięstwa, a Polska na blisko 45 lat znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego.

Także weteran – płk Bronisław Maciaszczyk – biorący udział w uroczystości wskazywał, że 8 maja to data, która wywołuje mieszane uczucia. Jak mówił, wprawdzie skończyła się wtedy gehenna wojny, „kiedy każdego dnia można było stracić życie, zostać wywiezionym do obozu, ale później okazało się, że okupacja niemiecka została zamieniona na okupację sowiecką”.

Także płk Zygmunt Łabędzki, prezes Klubu Virtuti Militari zaznaczył, że maj 1945 roku wywołuje w nim duże emocje. Jak wspominał, kiedy brał udział w walkach o Berlin myślał, że dokonuje się akt sprawiedliwości. Jednak po wojnie okazało się, że porozumienia zawarte przez największe mocarstwa nie pozwoliły się mu cieszyć z wolności i Polski o jakiej marzył. Podczas konferencji jałtańskiej przywódcy USA i Wielkiej Brytanii zgodzili się na to, by nasz kraj znalazł się w strefie wpływów ich wojennego sojusznika ZSRR.

II wojna światowa przyniosła śmierć około 6 milionów Polaków. Straty wojenne dotąd nie zostały oszacowane – to nie tylko zniszczone miasta i wsie, ale też rozgrabione majątki, dzieła sztuki. Nie można też zapomnieć, że w wyniku porozumień jałtańskich Polska utraciła około 70 tys. km kwadratowych powierzchni.

Źródło: tvp.info

MA

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87420 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]