Eurowizja 2016: Przemyśl i Chełm jako część Ukrainy

Aktualizacja: 2016-05-4 12:41 pm

Podczas prezentacji reprezentantki Ukrainy na konkursie Eurowizji 2016, zaprezentowano mapkę, według której znaczna część wschodniej i południowo-wschodniej Polski, w tym Przemyśl, Zamość i Chełm, to część Ukrainy.

W materiale prezentującym uczestników tegorocznej Eurowizji zaprezentowano m.in. fragment piosenki Jamali, reprezentantki Ukrainy w tegorocznym konkursie Eurowizji, który odbędzie się w Sztokholmie. Przy każdym z uczestników wyświetlano kontury kraju, który reprezentują,  w barwach narodowych. Jednak w przypadku Ukrainy, kontury tego kraju wyglądały zupełnie inaczej, niż przebiegają obecne granice tego kraju. Jak widać, część Polski południowo-wschodniej, m.in. Przemyśl i Chełm, oznaczono jako część Ukrainy. Podobnie postąpiono ze znaczną częścią Polski wschodniej, w tym ziemi lubelskiej. Jako część Ukrainy oznaczono również  Kubań, leżący w granicach Rosji.

Media opisujące tę sprawę, w tym ukraińskie, koncentrowały się w zasadzie wyłącznie na sprawie Kubania, w zasadzie nie podejmując tematu pokazania części Polski jako terytorium ukraińskiego. Nagranie było zamieszczone m.in. na oficjalnej stronie konkursu.

Dalsza część artykułu pod ilustracjami:

Zaprezentowana mapa wykazuje duże podobieństwo do tych, które były publikowane przez ukraińskie MSZ na portalach społecznościowych, w ramach projektu „Propaganda Kartograficzna”. Mapy, na których państwo ukraińskie obejmuje m.in. Przemyśl i Chełm, udostępniały także na swoich oficjalnych profilach ukraińskie ambasady w Niemczech i USA. Posłużono się wówczas trzema mapami: “Mapą Ukrainy” z francuskiego podręcznika geografii ogólnej autorstwa Jacquesa Élisée Reclus z 1885, mapą wydaną przez ukraińskich emigrantów w Szwajcarii w roku 1916 oraz austriacką mapą z roku 1890.

ZOBACZ:

112.ua / rbc.ua / apostrophe.com.ua  / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kresy.pl (04 maja 2016) -- [Org. tytuł: « Eurowizja 2016: Przemyśl i Chełm jako część Ukrainy [+VIDEO/+FOTO]»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87348 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]