Niemcy: 3 lata więzienia za recytację obraźliwego wiersza o Erdoganie

Aktualizacja: 2016-04-26 10:22 am

Niemieckie władze wszczęły postępowanie karne przeciwko liderowi Partii Piratów w Berlinie Brunowi Krammowi, który publicznie recytował obraźliwy wiersz niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna o tureckim prezydencie Erdoganie przed ambasadą Turcji – poinformowała telewizja N-tv.

W piątek Partia Piratów zorganizowała przed ambasadą Turcji w Berlinie demonstrację w obronie wolności słowa. Uczestniczyło w niej około 20 osób.

Policjanci dwukrotnie podchodzili do Kramma i domagali się przerwania recytacji, powołując się na decyzję berlińskiego sądu administracyjnego z 14 kwietnia, zgodnie z którą nie można występować z obraźliwą krytyką przed turecką placówką dyplomatyczną. Kramm nie zareagował. Policja aresztowała polityka.

Liderowi Partii Piratów postawiono zarzut „obrazy organów i przedstawicieli obcych państw”. Grozi mu grzywna lub 3 lata więzienia. Z podobnymi zarzutami spotkał się Boehmermann.

Jan Boehmermann jest gospodarzem wieczornego programu „Neo Magazine Royale” w niemieckiej telewizji publicznej ZDF. 31 marca satyryk wyrecytował wiersz o Erdoganie, zawierający aluzje seksualne i oskarżenia, że prezydent Turcji prześladuje mniejszości, źle traktuje Kurdów, chrześcijan oraz opozycję. Przed odczytaniem wiersza Boehmermann zaznaczył, że jest on „przykładem oszczerczych obelg”.

Władze Turcji ostro zaprotestowały przeciwko kpinom z głowy państwa. Sam Erdogan 11 kwietnia złożył w prokuraturze w Moguncji skargę na satyryka.

http://pl.sputniknews.com

Nie słyszeliśmy nigdy, aby aresztowano kogokolwiek w Niemczech za wysoce obraźliwe wypowiedzi o prezydencie Putinie, porównywanie go do Hitlera itp. Że już nie wspomnę o licznych afrontach spotykających polskich polityków.
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-04-25)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87215 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]