USA: zmarła Matka Angelika , założycielka telewizji EWTN

Aktualizacja: 2016-03-28 12:42 pm

Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych stracił jedną ze swoich najbardziej charyzmatycznych postaci. W Niedzielę Wielkanocną zmarła w wieku 92 lat założycielka Eternal World Television Network, matka Angelika od Zwiastowania. Tę katolicką sieć telewizyjną amerykańska klaryska założyła w 1981 r. Obecnie EWTN nadaje 24 godziny na dobę i dociera do ok. 250 mln widzów w 144 krajach. Oprócz tego ta zakonnica klauzurowa założyła kilka agencji informacyjnych.

„Matka Angelika odniosła sukces tam, gdzie nie udało się to biskupom – mówi o zmarłej klarysce abp Charles J. Chaput z Filadelfii. – Założyła i rozwinęła sieć dla katolików, którzy żyją swoją wiarą w życiu codziennym. Rozumiała ich potrzeby i dostarczała im pokarmu duchowego”. Rita Rizzo pochodziła z Ohio i od młodości doświadczyła wielu przeciwności. Już kiedy miała 6 lat, jej rodzice rozwiedli się i, jak sama mówiła, „zaczęło się dla niej piekło”: matka zmieniała często miejsce zamieszkania, a mała Rita często była głodna i chorowała. Po wstąpieniu do klarysek miała ciężki wypadek, podczas którego uszkodziła kręgosłup.

W 1961 r. zakonnica założyła nowy klasztor w Alabamie, gdzie pozostała do końca życia. W 1971 r. nagrała swoją pierwszą audycję radiową, później zaczęła produkcję programów telewizyjnych dla sieci kablowych. Pierwsze studio jej własnej telewizji mieściło się w garażu. Matka Angelika założyła również zgromadzenie męskie, większość członków którego pracuje w telewizji EWTN. W czasach zawirowań posoborowych w amerykańskim Kościele zdecydowanie broniła katolickiej tradycji i podkreślała potrzebę wierności Stolicy Świętej. Kiedy uważała to za słuszne, nie bała się upominać nawet biskupów.

dw / rv, acistampa

Za: Radio Watykańskie (28/03/2016)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Radoi
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86747 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]