Bezpieczeństwo Izraela nie podlega negocjacjom! Clinton potępia Trumpa

Aktualizacja: 2016-03-22 1:37 pm

Czołowy kandydat Republikanów na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, znalazł się w ogniu krytyki. Jego kluczowa kontrkandydatka, Hilary Clinton, oskarża go o niedostateczne poparcie dla państwa Izrael. W przemówieniu dla członków pro-izraelskiej organizacji lobbyngowej stwierdziła, że w kwestii konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie ma miejsca na neutralność. Jej zdecydowane stanowisko spotkało się z aplauzem zgromadzonych.

Hilary Clinton skrytykowała postawę miliardera w przemówieniu przed Amerykańsko-Izraelskim Komitetem Spraw Publicznych (AIPAC). – Potrzebujemy stabilności – stwierdziła Clinton. – Nie trzeba nam prezydenta deklarującego neutralność w poniedziałek, pro-izraelskość we wtorek i nie wiadomo co w środę. Bezpieczeństwo Izraela nie podlega negocjacjom – dodała.

Zdaniem Clinton nie ma sensu, by Trump zostawał prezydentem Stanów Zjednoczonych, skoro głosi swoją neutralność w kwestii „palestyńskiego terroryzmu”. Kandydatka Demokratów skrytykowała Trumpa za „bigoterię” i obraźliwe wypowiedzi. Zgromadzony tłum nagrodził anty-trumpowskie słowa Clinon oklaskami.

Clinton skrytykowała także palestyńskich liderów za brak potępienia ostatnich aktów anty-izraelskiego terroru oraz za inicjację przemocy. Z uznaniem wypowiedziała się o potępieniu Hezbollahu przez Ligę Arabską. Wyraziła jednocześnie obawy dotyczące wzrostu nastrojów antysemickich w Europie. Znaczną część przemówienia poświęciła jednak na krytykę Trumpa.

Miliarder i polityk zasadniczo deklaruje swoje poparcie dla Izraela. Jednak w lutym stwierdził, że jest raczej neutralny („sort of a neutral guy”) w kwestii rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Słowa te wywołały ostrą krytykę ze strony części Republikanów.

Jak zauważa Fox News, Trump nie należy do najbardziej prożydowskich kandydatów. W przeciwieństwie do swojego republikańskiego kontrkandydata w walce o nominację partyjną, Teda Cruza, nie postulował popieranego przez środowiska pro-izraelskie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Koalicja Republikańskich Żydów skrytykowała w ubiegłym roku Trumpa za odmowę zajęcia stanowiska w tej sprawie. Grupa 40 rabinów zapowiedziała także bojkot poniedziałkowego przemówienia Trumpa.

Trump w swojej kampanii nie koncentruje się na kwestii Izraela. Tymczasem na stronie internetowej kampanii Cruza istnieje specjalna sekcja poświęcona temu państwu. Lepsze stosunki z lobby pro-żydowskim ma także Hilary Clinton.

AIPAC to deklarująca apartyjność, jednak aktywna politycznie, organizacja. Sprzeciwiała się między innymi amerykańsko-irańskiemu porozumieniu nuklearnemu. W jej obradach biorą udział niemal wszyscy liczący się kandydaci do nominacji partyjnych na prezydenta. Wyjątkiem jest Demokrata Bernie Sanders – sam będący Żydem.

Źródła: foxnews.com / jpost.com

Mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-22)

 


 

Trump: jestem przyjacielem Izraela

Podczas swojego wystąpienia na konferencji Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC), kandydat na prezydenta USA zapowiedział, że jeśli zostanie kolejnym lokatorem Białego Domu, to będzie prowadził zdecydowanie proizraelską politykę.

Podczas dorocznej konferencji czołowej organizacji lobbującej na rzecz Izraela w Stanach Zjednoczonych, Trump poświęcił dużo miejsca wzajemnym relacjom obu krajów. Zdaniem części komentatorów w przeciwieństwie do swoich wcześniejszych wystąpień, tutaj wypowiadał się bardzo proizraelsko, przy czym miał czytać swoje przemówienie z telepromptera.

Kandydat walczący o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich nazwał siebie wieloletnim przyjacielem Izraela i zapewniał, że wspiera ten kraj. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem USA, to „rozmontuje katastrofalne  porozumienie [nuklearne – red.] z Iranem”. Jego zdaniem jest ona „katastrofalna w skutkach dla Ameryki, Izraela i całego świata”, gdyż bez żadnych korzyści premiuje „czołowego sponsora terroryzmu na świecie”.

Kontynuując zapewnił, że jako prezydent natychmiast zaprosi do Białego domu „swego przyjaciela”, izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, a także wirtualnie przeniesie izraelską stolicę z Tel Awiwu do Jerozolimy (zadeklarował to jako ostatni ze wszystkich republikańskich kandydatów). Deklarował, że Izrael przestanie być traktowany jako „państwo drugiej kategorii”.

W swoim wystąpieniu skrytykował też ONZ, m.in. w kontekście irańskich testów rakiet balistycznych, twierdząc, że Organizacja ta nie jest przyjacielem demokracji, wolności, USA i Izraela. Zapewniał również, że „kocha Izrael”, a jego córka niebawem urodzi „piękne żydowskie dziecko”.

Na tej samej konferencji wypowiadała się również kandydatka Demokratów, Hillary Clinton. Deklarowała, że od dawna jest przyjacielem Izraela. Jak twierdziła, ujrzała na zjeździe czołowej organizacji lobbującej interesy Izraela w USA “wielu przyjaciół”. Jak mówiła,  „Stany Zjednoczone powinny zapewnić Izraelowi najbardziej zaawansowane technologie obronne”, zaś w kontekście międzynarodowym twierdziła, że “antysemityzm rośnie na świecie, szczególnie w Europie”.

Zdaniem części komentatorów, wystąpienie Trumpa zostało odebranie wyraźnie mniej entuzjastycznie, niż Hillary Clinton, a także innego kandydata Republikanów – Johna Kasicha.

PAP / gosc.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (22 marca 2016)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86657 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]