Śledztwo w sprawie książki Cenckiewicza i Gontarczyka

Aktualizacja: 2009-04-22 7:07 pm

Bydgoska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka “SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.

Śledczy sprawdzają, czy historycy Instytutu Pamięci Narodowej nie ujawnili tajemnicy państwowej.

Głośna książka ukazała się pod koniec czerwca zeszłego roku. Wydał ją Instytut Pamięci Narodowej. Autorzy na podstawie dokumentów pisali m.in. o agenturalnej przeszłości Wałęsy w latach siedemdziesiątych, relacjonowali też historię niszczenia akt agenta “Bolka” za prezydentury Lecha Wałęsy.

– Po analizie materiałów zdecydowaliśmy się na wszczęcie śledztwa w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej w książce “SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” – mówi portalowi trojmiasto.pl Ryszard Paszkiewcz, zastępca prokuratora okręgowego w Gdańsku. – Nie mogę ujawnić o jakie dokumenty chodzi, bo postępowanie jest objęte tajemnicą.

Rzecznik bydgoskiej prokuratury Jan Bednarek powiedział w rozmowie z PAP, że postępowanie zostało wszczęte 9 stycznia przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, w połowie marca sprawa trafiła do Bydgoszczy.

– To jest zupełny absurd, państwo policyjne i nagonka polityczna – tak Piotr Gontarczyk komentuje w rozmowie z TVN24 podejrzenia o ujawnieniu tajemnicy państwowej.

Za ujawnienie tajemnicy państwowej grozi do 5 lat więzienia.

trojmiasto.pl

Za: prawy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8659 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]