Żołnierskie izby pamięci pod lupą historyków i MON. Totalitarna symbolika zostanie usunięta

Aktualizacja: 2016-03-18 9:57 am

Specjalna komisja sprawdzi wojskowe sale tradycji. MON zatroszczy się także o historyczną edukację żołnierzy. Resort ogłosił plan działań związanych z „polityką historyczną”, którą ma zamiar realizować w wojsku.

Wiceszef MON prof. Wojciech Fałkowski zapowiedział, że resort planuje przeprowadzenie inspekcji w salach tradycji i izbach pamięci jednostek wojskowych, donosi „Rzeczpospolita”. „Lustracji” ma dokonać wykwalifikowani historycy z uczelni wyższych, IPN i instytutów badawczych.

Chcemy poprosić niewielkie, ale bardzo kompetentne grono historyków, którzy przejrzą te sale i izby, by usunąć z nich niewłaściwe symbole – zapowiedział Fałkowski. Podkreślił, że chodzi głównie o symbole totalitarne.

Według zapowiedzi resortu obrony w najbliższym roku akademickim do programów nauki we wszystkich szkołach oficerskich i podoficerskich zostanie wprowadzona historia Polski. Program nauczania ma głównie skupiać się na ostatnich 200 latach historii.

W ramach działań edukacyjnych zainaugurowano program „Polskie drogi do niepodległości – marzenia i czyny”, który ma być realizowany w latach 2016–2020. – To pięciolecie zawiera w sobie rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 r., ale także akt 5 listopada 1916 r. Również datę 1 grudnia 1916 r., kiedy miało miejsce wkroczenie Legionów Józefa Piłsudskiego do Warszawy, a także Bitwę Warszawską 1920 roku – uważa prof. Wojciech Fałkowski.

Źródło: “Rzeczpospolita”

luk

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86564 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]