Poznamy tajne akta służb PRL? PiS planuje ujawnienie zbioru zastrzeżonego IPN

Aktualizacja: 2016-03-7 9:33 am

Pomysł na odtajnienie liczącego 430m akt tzw. zbioru zastrzeżonego, zawierającego dokumenty służb specjalnych PRL, znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według pomysłodawców projektu, dotychczasowa praktyka to nic innego jak ukrywanie prawdy o przeszłości służb komunistycznych i przestępstwach aparatu represji PRL.

O potrzebie gruntownych zmian w organizacji IPN politycy PiS mówili już od kilku miesięcy. Obecnie projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej ma zawierać też plany odtajnienia wyodrębnionego zbioru zastrzeżonego, w którym znajdują się dokumenty służb specjalnych PRL.

Politycy partii rządzącej ocenili, że taka zmiana jest potrzebna, bo dotychczasowa praktyka postępowania z „zetką”, to ukrywanie prawdy o przeszłości służb komunistycznych i przestępstwach aparatu represji PRL, która służy „legalizacji bezkarnego zatrudniania ludzi dawnych służb specjalnych w służbach niepodległego państwa”. Dowodem tego jest odtajniona dokumentacja afery FOZZ i kulisów afery Art B.

Projekt PiS ma zakładać, że zbiór zastrzeżony zostałby zlikwidowany w ciągu trzech miesięcy od wejścia ustawy. O tym jakie dokumenty ujrzałyby światło dzienne decydowałby szef IPN w uzgodnieniu z szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefem Agencji Wywiadu oraz z ministrem obrony narodowej.

Nie ma obecnie żadnego uzasadnienia, żeby 27 lat po wyjściu Polski z systemu komunistycznego ciągle tak wiele informacji było w zbiorze zastrzeżonym. Te informacje powinny zostać przejrzane przez szefów służb i w uzgodnieniu z szefem IPN odtajnione jak najszybciej, jeśli nie zawierają informacji o czynnych współpracownikach czy obecnych agentach polskich służb specjalnych – podkreślił Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Jeśli rozwiązanie zostanie przyjęte, odtajnieniem zajmie się już nowy szef IPN, bowiem kadencja Łukasza Kamińskiego upływa w czerwcu br. Prawdopodobnym jego następcą jest dr hab. Sławomir Cenckiewicz, obecny szef Centralnego Archiwum Wojskowego.

Obecnie dostęp do zbioru zastrzeżonego jest mocno reglamentowany. Dokumenty są oznaczone jako tajne lub ściśle tajne. W zbiorze znajdują się akta służb PRL wytworzone do 31 lipca 1990 roku. To teczki administracyjne, operacyjne, jak i osobowe, a także karty z kartotek operacyjnych oraz dzienników ewidencyjnych.

Źródło: rp.pl

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-07)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86323 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]