Rabin Sacks otrzymał Nagrodę Templetona

Aktualizacja: 2016-03-4 3:51 pm

Jonathan Sacks, wieloletni główny rabin Wielkiej Brytanii, został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona, zwanej niekiedy „religijnym Noblem”. Rabin Sacks to jedna z najbardziej wpływowych postaci w judaizmie ortodoksyjnym, obrońca rodziny i judeochrześcijańskiej duszy Europy. Bliskie relacje utrzymuje też z chrześcijaństwem, kilkakrotnie gościł w Watykanie.

Johathan Sacks urodził się 1948 r. w Londynie. Jego ojciec pochodził z Polski. Uczęszczał do kościelnych szkół. Filozofię studiował w Cambridge, Oksfordzie i Londynie. Po zetknięciu się z ruchem chasydzkim postanowił zostać rabinem. Ukończył londyńskie seminarium rabinistyczne, a następnie został jego wykładowcą i rektorem. Pracę naukową łączył z aktywnym duszpasterstwem. W 1991 r. został głównym rabinem Wielkiej Brytanii i brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Urząd ten pełnił przez 22 lata, dążąc do moralnej odnowy judaizmu. Sprzeciwiał się na przykład legalizacji związków jednopłciowych, za co był krytykowany przez liberalnych Żydów. Z drugiej strony jego otwarcie na wyznawców innych religii przysporzyło mu krytyków wśród przedstawicieli judaizmu ultraorodoksyjnego.

Od 2009 r. rabin Sacks jest dożywotnim członkiem Izby Lordów. Zabierając głos na forum parlamentu wielokrotnie występował w obronie prześladowanych chrześcijan i przeciwko ograniczaniu wolności religijnej w zsekularyzowanej Europie. „Świeckie społeczeństwa Europy są o wiele mniej tolerancyjne niż religie, którym zarzucają one nietolerancję” – uważa rabin Sacks.

W 2010 r. podejmował on w Wielkiej Brytanii Benedykta XVI. Rok później został przyjęty przez Papieża w Watykanie. W listopadzie 2014 r. uczestniczył w zorganizowanym przez Watykan międzyreligijnym kolokwium o małżeństwie i rodzinie.

Nagroda Templetona, którą przyznano dziś rabinowi Sacksowi, została ustanowiona przez brytyjskiego miliardera i filantropa Johna Templetona. Jest przyznawana za szczególny wkład w promocję duchowego wymiaru życia. Ma ona charakter międzyreligijny. Wśród laureatów są takie osobistości, jak Matka Teresa, Brat Roger z Taizé, abp Desmond Tutu, Dalajlama czy ks. prof. Michał Heller.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (02/03/2016)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: “Rabin Sacks to […] obrońca […] judeochrześcijańskiej duszy Europy.” – stwierdza Radio Watykańskie, w bezczelny sposób kpiąc sobie z faktów. W całej – bez wyjątku, całej – historii Europy judaizm był bowiem elementem destrukcji społecznej, a Żydzi działali na kryminalnej krawędzi w czasie budowy porządku społecznego w ramach Christianistas, czy po stronie rewolucji protestanckiej wspierając wszelkie nurty antykatolickie. Co robią dzisiaj – nie trzeba tłumaczyć (chyba, że redaktorom Radia Watykańskiego, ale to beznadziejna sprawa…)

A co do “renomowanej” Nagrody Templeteona – protestanckiego antykatolickiego finansisty, który dorobił się miliardów na manipulacjach finansowych, często z głównym zyskiem w postaci czystej i słownikowej lichwy – warto przypomnieć, że przyznawana jest za “wkład w badania nad duchowym wymiarem ludzkiego życia oraz przerzucanie pomostów między nauką a religią.” Co to oznacza, wiedzą oczywiście sędziowie (a w przeszłości byli nimi tacy wspaniali myśliciele, jak prezydent George Bush, jr, prezydent Gerlad Ford, Edmund Leopold de Rothschild – tak, ten ze słynnej i zasłużonej rodziny “bankierów”, czy “nasz” arcybiskup Józef Życiński…). My wiemy jednak, że nagroda jest elementem budowy Nowego Społeczeństwa, pozbawionego jakichś “nietolerancyjnych” nurtów i “religijnych ekstremizmów”. Innymi słowy: jest prestiżową nagrodą za budowanie tzw. “otwartego społeczeństwa” i za wyzbycie się resztek chrześcijańskiego ducha i logiki rozumu.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86225 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]