Aktualizacja strony została wstrzymana

Arcybiskup Ottawy: osoby chcące się poddać eutanazji nie mogą przyjąć Sakramentu Chorych

Arcybiskup Ottawy Terrence Prendergast przypomniał wiernym swojej diecezji, że samobójstwo jest grzechem ciężkim. Zwrócił także uwagę, że Kościół nie może udzielać Wiatyku osobom zamierzającym popełnić taki grzech. W takich okolicznościach żaden szafarz nie może udzielać sakramentów.

Osoby zmierzające popełnić taki grzech nie mają odpowiedniej dyspozycji, aby przyjąć Sakrament Chorych – powiedział arcybiskup Terrence Prendergast. – Prośba o zabicie jest poważnym zaburzeniem oraz odrzuceniem nadziei, którą to namaszczenie niesie – dodał.

Prośba, aby kapłan był obecny w takiej sytuacji, jest jawnym wystąpieniem przeciw naszym katolickim wartościom. Stawia także w trudnej sytuacji księży – powiedział hierarcha. – Oczywiście księża będą się starać odwieść pacjentów od samobójstwa oraz będą się modlić z takimi osobami i ich rodzinami. Jednak prośba, by byli obecni przy eutanazji, jest równocześnie prośbą, by akceptowali poważny grzech – tłumaczył abp Prendergast.

Spór eutanazyjny odżył w Kanadzie, gdy w zeszłym roku Sąd Najwyższy polecił rządowi zalegalizować eutanazje i wspomagane samobójstwo. Zapowiedziano stworzenie do czerwca ram prawnych dla tego typu praktyk. Obecnie w okresie przejściowym powołano „sądy samobójców”, które mają za zadanie rozpatrywać wnioski o eutanazje.

Specjalny Komitet Lekarzy Asystujących przy Umieraniu stwierdził, że w środowisku pojawiają się głosy o konieczności utworzenia osobnej sieci klinik eutanazyjnych, aby zabiegi eutanazji i samobójstw nie były przeprowadzane w szpitalach. 25 lutego zostało jednak opublikowane oświadczenie rządowe z którego wynika, że wszystkie szpitale będą zobligowane do świadczenia takich usług medycznych. Byłyby do tego zobligowane również kliniki kościelne.

Przepisy zezwalające na eutanazje i samobójstwo wspomagane obejmą także „dorosłe dzieci”, ludzi starszych cierpiących na demencje oraz ubezwłasnowolnionych, a także osoby, które nie mogą się komunikować, ale wyraziły wcześniej taką wolę. Nakaz wykonywania takich zabiegów i brak prawnych możliwości sprzeciwu sumienia sprawi, że Kościół w Kanadzie będzie zmuszony do zamknięcia prowadzonych przez siebie szpitali.

Źródło: catholicherald.co.uk

MR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-01)

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście nie ma czegoś takiego jak „Sakrament Chorych”, chociaż posoborowa rewolucja potrafi wszystko przenicować i zniszczyć, nawet Sakramenty Święte.

Polecamy jako odtrutkę:

Co się stało z sakramentem Ostatniego Namaszczenia?

Skip to content