Podział w niemieckim episkopacie? „Nie obwiniajmy uchodźców za gwałty!” i „Musi nastąpić ekstradycja!”

Aktualizacja: 2016-01-8 12:45 pm

W noc sylwestrową wokół katedry i dworca głównego w Kolonii zgromadził się tłum młodych mężczyzn, w którym – według naocznych świadków – większość pochodziła z krajów północnej Afryki lub regionu arabskiego. W tłumie tworzyły się grupy, które organizowały zasadzki na kobiety, gwałcąc je i rabując. Niemieccy biskupi w różnym tonie wypowiedzieli się w sprawie sylwestrowych wydarzeń, choć brakowało wybitnie sceptycznych wobec tzw. uchodźców wypowiedzi.

W sprawie wydarzeń w Kolonii zabrał głos biskup pomocniczy z Hamburga Hans-Jochen Jaschke. „Większość ludzi chce natychmiast potępić i natychmiast wskazać winnych” – mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim hierarcha odpowiedzialny w episkopacie niemieckim za dialog z muzułmanami. Przypomniał, że Kościół musi zwracać uwagę na to, aby w ogólne podejrzenia wobec cudzoziemców i uchodźców nie zakradł się „irracjonalny nastrój”. Przy tej okazji zwrócił uwagę, że również w niektórych partiach pojawiają się głosy, „które od razu chciałaby uprawiać propagandę przeciwko uchodźcom”.

O ochronę godności kobiet apelował z kolei w kazaniu podczas liturgii w kolońskiej katedrze kard. Rainer Maria Woelki. „Bóg sprzeciwia się temu, aby bezbronne kobiety świętujące zakończenie starego roku i powitanie nowego, zostały narażone na ataki włóczących się band i chce, abyśmy i my przeciwstawili się tym zajściom i żebyśmy bronili godności, w tym przypadku godności licznej grupy kobiet” – stwierdził arcybiskup metropolita Kolonii.

Według bp. Jaschke należy przede wszystkim uzyskać wyraźny obraz wydarzeń, jakie miały miejsce w sylwestrową noc w Kolonii. Sprawcy napadów na kobiety na tle seksualnym, rabunkowym i bandyckim powinni zostać aresztowani i skazani. Jednocześnie hierarcha stwierdził jednoznacznie, że azylanci i inni przybysze muszą się zobowiązać do poszanowania obowiązujących w Niemczech podstawowych wartości takich, jak ta sama godność dla mężczyzny i kobiety. „Ten, kto te zasady łamie, jest przestępcą mi musi zostać ukarany, a w najgorszych przypadkach musi nastąpić jego ekstradycja” – stwierdził bp Jaschke.

Źródło: KAI

KRaj

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-01-08)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85125 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]