Aktualizacja strony została wstrzymana

Używajmy terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” zamiast „przed naszą erą” i „naszej ery”

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier przedstawia kulisy naukowej dyskusji wobec stosowania terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”, którym to przeciwstawione zostały określenia „przed naszą erą” i „naszej ery”. Określenia zawierające odniesienie do Chrystusa są nie tyle deklaracją wiary, ale wyrazem świadomości, jak zwykło się pisać – stwierdza kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na WPiA UJ.

„Pamiętam, jak na wprowadzeniach do historii prawa, w tym podczas studiowania prawa rzymskiego na pierwszym roku, ale też na wstępie do nauk biblijnych, niby tylko przy okazji nadmieniano, że tradycyjnie mawiało się i pisywało przed Chrystusem i po Chrystusie” – pisze w noworocznym felietonie dla „Rzeczpospolitej” ks. Longchamps de Bérier. „Narzucony w PRL sposób pisania przed naszą erą i naszej ery dość powszechnie uznawano za intelektualne fałszerstwo. Ukradkiem śmiano się z pominięcia Chrystusa, bo skoro teraz jest nasza era w odróżnieniu od p.n.e., to każdy myślący mógł sobie dopowiedzieć, co ją wyznaczyło właśnie jako naszą: narodzenie Jezusa w Betlejem” – kontynuuje prawnik.

Ks. Longchamps podkreśla, że wobec zmian 1989 roku oczekiwał powrotu do normalności w tej dziedzinie. „Określenia przed Chrystusem i po Chrystusie nie są deklaracją wiary, ale wyrazem świadomości, jak zwykło się pisać. To szacunek wobec tradycji i przejaw tożsamości kulturowej” – zaznacza. Akcentuje również, że w języku angielskim używa się odpowiednio BC (before Christ) i AD (Anno Domini – Roku Pańskiego).

„Co innego pisarze należący do kultury europejskiej – szeroko rozumianej, bo obejmującej też obie Ameryki, Australię i znaczną część Afryki. Oni bowiem, rezygnując z pisania przed Chr. i po Chr., ewidentnie wyrzucają Chrystusa. Bywa, że czynią tak z przyzwyczajenia – ot, relikt komunistycznej walki z religią. Bywa, że boją się – mniejsza, iż bezsensownego – oskarżenia o religijność w nauce” – kontynuuje.

„Tym trudniej doprawdy zrozumieć, dlaczego oznaczenia p.n.e. oraz n.e. pojawiają się w pracach naukowców z katolickich uczelni, na które zbieramy po kościołach tacę w drugi dzień Bożego Narodzenia” – podsumowuje.

Źródło: rp.pl

KRaj

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-01-02) | http://www.pch24.pl/uzywajmy-terminow-przed-chrystusem-i--po-chrystusie-zamiast-przed-nasza-era-i-naszej-ery,40326,i.html

Skip to content