„Wall Street Journal”: USA podsłuchiwały izraelskiego premiera

Aktualizacja: 2015-12-30 12:17 pm

Jak poinformował dziennik „Wall Street Journal”, powołujący się na szereg anonimowych źródeł w administracji USA, amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

O komentarz poproszono Biały Dom, który nie zdementował tych doniesień, lecz podkreślił znaczenie stosunków łączących USA z Izraelem.

„Działalność wywiadowczą skierowaną na zagranicę prowadzimy wyłącznie w interesie (…) bezpieczeństwa narodowego. Stosuje się to zarówno do zwykłych obywateli jak i do światowych przywódców” – powiedział agencji AFP rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu. Dodał również, że prezydent Obama wielokrotnie powtarzał, że zaangażowanie USA ws. bezpieczeństwa Izraela „jest święte”. Ambasada Izraela w Waszyngtonie odmówiła komentarza.

Po tym, jak w 2013 roku ujawniono skalę inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA), prezydent Obama zapowiedział ograniczenie szpiegowania przywódców krajów sojuszniczych. Jednak jak twierdzi „WSJ”, za podsłuchiwaniem takich osób jak Benjamin Netanjahu czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przemawiają, według Obamy, „ważne względy bezpieczeństwa narodowego”.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84925 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]