Hipermarkety zapłacą podatek „niedzielny”? Resort finansów chce ograniczyć przymus pracy w święta

Aktualizacja: 2015-12-11 10:21 am

W projekcie ustawy regulującej nowe zasady płacenia podatków przez sklepy wielkopowierzchniowe ma znaleźć się propozycja podatkowa dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w niedzielę. Dodatkowe obciążenie ma docelowo ograniczyć niedzielny handel, a przez to zmniejszyć zjawisko zmuszania pracowników do pracy w dni świąteczne.

O propozycji nowego rozwiązania poinformował Józef Pyzik, prezes sądeckiej Kongregacji Kupieckiej, na antenie Radia Kraków. Pyzik reprezentuje sądeckich kupców w konsultacjach społecznych dotyczących opiniowania przygotowywanego w Ministerstwie Finansów projektu ustawy.

– Od dawna uważaliśmy, że zmuszanie do pracy w niedzielę to coś, z czym trzeba walczyć. Jest przymus pracy w niedzielę. Czy któraś z kasjerek może odmówić pracy w niedzielę? Ona automatycznie traci pracę. Na jej miejsce czeka w kolejce 20 kolejnych osób – powiedział Józef Pyzik.

Rozwiązanie przypadło do gustu sądeckiej KK, która oceniła, że dodatkowe obciążenie niedzielnego utargu może okazać się tu skutecznym narzędziem. Jak zauważył Pyzik, np. we Francji to wysokie koszty pracownicze zdecydowały, że właściciele placówek handlowych niechętnie otwierają sklepy w niedzielę.

Konsultacje w MF dotyczą projektu ustawy nakładającej na sieci handlowe podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Chodzi o to, by część dochodów jakie zagraniczne koncerny transferują z Polski pozostało w kraju, w którym ów zysk jest generowany. Według wyliczeń projektodawców, w roku 2013 detaliczne sieci handlowe – jest ich 175 – zapłaciło łącznie 440 mln zł podatku. Stanowi to niespełna 0,5 proc. ich przychodów.

Początkowo w projekcie znalazła się propozycja, by granica powierzchni od której będzie obowiązywał podatek wynosiła 250 m2. Jednak w konsultacjach pojawił się pomysł, by pod uwagę wziąć wysokość obrotów. Prace nad ostatecznym kształtem dokumentu, który zostanie przedstawiony w Sejmie wciąż trwają.

Marcin Austyn

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84573 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]