Kłopotliwe związki syna wiceprezydenta USA z ukraińskim oligarchą

Aktualizacja: 2015-12-10 9:58 am

Amerykański dziennik „New York Times” opisuje związki syna wiceprezydenta USA Joe Bidena z ukraińskim oligarchą podejrzanym o malwersacje na sumę 23 mln dolarów.

Według “New York Times” głównym akcentem wizyty Bidena w Kijowie było wezwanie do bardziej zdecydowanej walki z korupcją i przeciwko wpływom oligarchów. Jednak cieniem na tych słowach kładzie się działalność najmłodszego syna wiceprezydenta USA – Huntera Bidena. Jest on związany jedną z największych spółek wydobywczych na Ukrainie, eksploatującą gaz i ropę naftową.

W połowie kwietnia ten były waszyngtoński lobbysta został członkiem rady nadzorczej spółki Burisma Holdings (BH). Należy ona do Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra ds. ekologii i zasobów naturalnych w czasach Wiktora Janukowycza i jednego z jego współpracowników. Spółkę, zarejestrowaną na Cyprze, całkowicie kontroluje cypryjska firma należąca do Złoczewskiego. Posiada ona koncesje na wydobycie w regionach: dnieprowsko-donieckim, azowsko-kubańskim oraz karpackim, niedaleko granicy z Polską.

Aktywa Złoczewskiego i spółki Burisma Holdings zostały zamrożone przez brytyjski urząd ds. poważnych nadużyć finansowych, a sam oligarcha jest podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy o wartości 23 mln dolarów. Miały one zostać nielegalnie wyprowadzone z ukraińskiej gospodarki. Aktywa oligarchy zostały jednak odmrożone na początku roku, ponieważ ukraińscy prokuratorzy odmówili dostarczenia niezbędnych dokumentów. Wspomniane aktywa zostały natychmiast zostały przetransferowane na Cypr. W tej sprawie protestował m.in. ambasador USA na Ukrainie, Geoffrey R. Pyatt. Jednak według gazety, podczas rozmowy z najwyższymi władzami w Kijowie nie wspomniał o działalności syna wiceprezydenta USA.

Hunter Biden jest z wykształcenia prawnik. Do 2014 roku służył w amerykańskiej marynarce wojennej, jednak po tym, jak uzyskał pozytywny wynik testu na obecność narkotyków w organizmie został przeniesiony do rezerwy.

„New York Times” / PAP / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84533 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]