USA: chrześcijanie przeciwko rządowemu projektowi ograniczenia klauzuli sumienia

Aktualizacja: 2009-04-11 9:28 pm

Tysiące chrześcijańskich organizacji wystosowało protesty w związku z planami rządu Stanów Zjednoczonych wprowadzenia prawnego ograniczenia klauzuli sumienia lekarza lub pielęgniarki, którzy nie zgadzają się na uczestnictwo w aborcji. Przewodniczący amerykańskiego episkopatu widzi w inicjatywie administracji Baracka Obamy pierwszy krok na drodze przekształcenia USA z demokracji w państwo despotyczne.

Regulacja Departamentu Zdrowia (HHS) z grudnia 2008 r. zapewniła pracownikom szpitali i klinik możliwość odmowy udziału w procederze zabijania dzieci nienarodzonych. Zgodnie z tym prawem, lekarze i pielęgniarki nie mogą być w jakikolwiek sposób karani z powodu swojej postawy etycznej. Tymczasem administracja nowego prezydenta chce klauzulę sumienia uchylić. Do 9 kwietnia amerykańskie społeczeństwo może przesyłać do HHS swoje uwagi na temat projektu.

Jedną z form sprzeciwu wobec ustawy jest inicjatywa organizacji „Freedom2care“ (Wolność do opieki), utworzonej przez chrześcijańskie stowarzyszenia medyczne. Pod protestem na stronie tej instytucji podpisało się już ponad 35 tys. osób.

Głębokie zaniepokojenie w imieniu biskupów Stanów Zjednoczonych wyraził metropolita Chicago kard. Francis George. – Obawiamy się, że ta rządowa inicjatywa może być pierwszym krokiem na drodze przekształcenia naszego kraju z demokracji w państwo despotyczne – powiedział hierarcha.

Kard. George zaznaczył, że wolność wyznania i wolność sumienia są podstawowymi prawami obywatelskimi. „Żaden rząd nie powinien wchodzić pomiędzy osobę a Boga“ – podkreślił w oświadczeniu udostępnionym na stronie amerykańskiego episkopatu. Dodał też, żaden system prawny nie powinien zmuszać obywatela do zabicia dziecka w łonie matki.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8400 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]