Światowe media o sukcesie PiS-u

Aktualizacja: 2015-10-26 9:34 am

Triumf eurosceptyków, Polska przesuwa się na prawo – brytyjskie media o wyborach w Polsce

Brytyjskie media poświęcają sporo uwagi wyborom w Polsce, akcentując przede wszystkim eurosceptyczny charakter PiS i szukając przyczyn porażki PO w jej postawie względem wyborców i skandalach.

BBC komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce pisze o zdecydowanym triumfie konserwatystów. Informuje, że „eurosceptyczny lider PiS Jarosław Kaczyński ogłosił już zwycięstwo swojej partii, zaś ustępująca premier Ewa Kopacz przyznała się do porażki”. Stacja podkreśla, że jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki, to pierwszy raz od 26 lat jedna partia będzie mogła samodzielnie rządzić. Według BBC powody zwycięstwa PiS to m.in. postawienie na Beatę Szydło, czyli „umiarkowaną twarz partii”. Odnośnie PO zauważono zmęczenie wielu Polaków tą partią, jej „niespełnionymi obietnicami, skandalami i podejściem, które niektórzy uznawali za wyniosłe”. Odnotowano także, że do Sejmu weszła „prawicowa partia gwiazdy rocka, Pawła Kukiza” a także „partia pro biznesowa”, czyli Nowoczesna Ryszarda Petru.

Z kolei lewicowy „Guradian” pisze o polskim zwrocie na prawo. „Polska przesunęła się na prawo. Rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość, które ma w parlamencie większość. To eurosceptyczna partia, będąca przeciw przyjmowaniu imigrantów, chcąca wspierać socjalnie rodziny i grożąca zakazem aborcji” – czytamy na stronach brytyjskiej gazety. Donotowano także, że PiS jest nieufne względem Niemiec i UE i opowiada się za wzmocnieniem NATO, by przeciwstawić się Rosji. Przypomniano również, że w przeszłości premier Cameron udzielał PiS poparcia, zapraszając ją do jednej frakcji w Parlamencie Europejskim. Według dziennikarzy nie oznacza to jednak, że nowe polskie władze wesprą go w jego planach renegocjacji umów Wielkiej Brytanii z UE. Podkreślono również, ze PO nigdy nie podniosła się po skandalu związanym z aferą podsłuchową.

„The Telegraph” ocenia, że wyniki wyborów wydają się być przełomowe, zaś PiS skorzystało na rozczarowaniu wyborców Platformą Obywatelską. Odnotowano również, że partia ta zadeklarowała wsparcie dla „Polski B”. „Mieszanka niezadowolenia i populistycznego uroku pomogła PiS rozszerzyć swój przekaz ze swojego małomiasteczkowego i stanowczo katolickiego rdzenia na mieszkańców dużych miast i trafić do serc i umysłów młodszych wyborców” – czytamy.

Agencja Reuters skomentowała z kolei, że wygrana PiS to przełomowe zwycięstwo eurosceptyków . Jej zdaniem „nowy rząd obierze kolizyjny kurs w relacjach z kluczowymi partnerami w UE”. Odnotowano także brak w parlamencie lewicowego ugrupowania.

Reuters.com / BBC.co.uk / telegraph.co.uk / theguardiam.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 października 2015)

 


 

Włoskie media: zwyciężyli antyunijni nacjonaliści

Media we Włoszech, komentujące wyniki wyborów w Polsce akcentują eurosceptyczny charakter PiS oraz antyimigracyjną retorykę tego ugrupowania.

Lewicowa „La Repubblica” pisze o „Polsce, która mrozi Brukselę”. Zdaniem gazety europejskie rządy są zaniepokojone rezultatem wyborów, ponieważ „widzą, że w najważniejszym kraju Europy Wschodniej (tak w oryg. – red.) do władzy dochodzi partia bardzo krytyczna wobec kierownictwa Unii Europejskiej”. Beatę Szydło opisano zaś jako obrończynię wartości katolickich i patriotycznych, zaś PiS jako partię “nacjonalistów” i “narodowych konserwatystów”. Samodzielne rządy tego ugrupowania porównano do “autokratycznych rządów eurosceptyka i ksenofoba Viktora Orbana w Budapeszcie”.

Z kolei „Corriere della Sera” akcentuje, że Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło m.in. dzięki obietnicom wprowadzenia państwa opiekuńczego i antyimigracyjnej retoryce. Gazeta uważa, że wybory „zmienią rolę Polski w Europie i stanowisko kraju wobec kryzysu imigracyjnego”.

TVP.info / Kresy.pl

Za: Kresy,pl (26 października 2015)

 


 

Niemieckie media o wygranej PiS: „to czarny dzień dla Merkel!”; „Polska popadnie w Orbanizm?!”

„Bezwzględna większość PiS zaskoczyła Berlin. W pierwszych komentarzach powyborczych mowa jest o „ciosie” i „sygnale alarmowym” dla Niemiec i Europy” – komentuje wyniki wyborów portal dw.de.

Robin Lautenbach, który komentował wczoraj wieczorem wyniki wyborów w Polsce dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD stwierdził, że w Niemczech „trzeba bić na alarm“. Stwierdził, że Jarosław Kaczyński 10 lat temu „zadbał” o „polityczne zwady w kraju”, „znacznie zniszczył stosunki Polski z Niemcami i UE“, a w kampanii wyborczej „świadomie grał nienawiścią wobec muzułmańskich uchodźców“.

„Czy teraz kolejny wschodnioeuropejski kraj popadnie w Orbanizm?“ – pytał komentator ARD dodając, że „PiS kocha Orbana”, choć nie podoba mu się jego „sympatia wobec Putina“. Ma jednak nadzieję, że nowa generacja z Dudą i Szydło na czele będzie bardziej otwarta na świat i mniej fanatyczna. Chciałby, by ich „patriotyzm nie opiera się jedynie na antyniemieckości i antyeuropejskości“.

Warszawski korespondent ZDF analizujący przyczyny „obalenia rządu Ewy Kopacz” w czasie, gdy „Polakom powodzi się tak dobrze”, wskazał na kwestię uchodźców. Armin Coerper stwierdził, ze Kaczyński w Berlinie i Brukseli „nie zapisał się dobrze w pamięci”. „Dla Europy i Berlina oznacza to jasny związek – szczególnie w kwestii uchodźców – z oponentami w Budapeszcie, Pradze i na Słowacji” – komentował Coerper.

Z kolei ekonomiczny dziennik „Handelsblatt“ pisze o „nieprzyjemnej niespodziance” dla tych, którzy stawiają na większą integrację Europy i „sprawiedliwy kompromis w kwestii podziału uchodźców“. Gazeta podkreśla, że „Polska będzie znowu niczym Węgry“, a wygrana PiS „wzmocni Europę wrogą uchodźcom i integracji”.To także „czarny dzień dla Angeli Merkel“ -podsumowuje dziennik. Zauważa, że jedną z przyczyn porażki PO było to, że niewielu Polaków zyskało na wzroście gospodarczym, odnotowywanym w ostatnich latach.

Co ważne, gazeta ta nie ukrywa, jaka Polska byłaby jej zdaniem „odpowiednia” dla Niemiec. Liczy na to, że Beata Szydło zamiast „głupich narodowych żądań wysunie pragmatyczne i proeuropejskie“, bo „sukces Polski w dalszym ciągu zależy zarówno od potężnych funduszy z Brukseli, jak i od ogromnych inwestycji zagranicznych“.

Regionalny dziennik „Mittelbayerische Zeitung“ pisze natomiast o „sygnale alarmowym“ i twierdzi, że obecna zmiana w Polsce, która jest jednym z krajów „odnoszących największe sukcesy” w Europie, jest trudna do wyjaśnienia. „To cios i sygnał alarmowy“ – komentuje Ulrich Kroekel. Gazeta uważa, że w przyczynach upadku obecnego rządu dużą rolę odegrały „ostra polityka reform” i „arogancja elit”, przy czym „nastrój protestu” nie ogranicza się jedynie do Europy Wschodniej: rozciąga się od Frontu Narodowego we Francji, poprzez przeciwników UE w Wielkiej Brytanii i lewicową partię Podemos w Hiszpanii, aż po „prawicowych podżegaczy” Pegidy w Niemczech.

Dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 października 2015)

 


 

„Wygrali przyjaciele Orbana” – węgierskie media komentują zwycięstwo PiS

„Przyjaciele Orbana wygrali polskie wybory”– napisał tygodnik „Vilaggazdasag”. Z kolei lewicowy dziennik „Nepszabadsag” stwierdził , że „w Europie będzie dwoje Węgier”, a portal Index pisze o „politycznym trzęsieniu ziemi” i bliskim Węgrom zwrocie.

Szeroko wybory w Polsce omawia komentator Szabolcs Dull na portalu Index, określając ich wynik jako „polityczne trzęsienie ziemi”. „PiS może samodzielnie utworzyć rząd, a historycznym zwrotem jest to, że z parlamentu wypada lewica” – pisze Dull.

Zdaniem węgierskiego komentatora, najwięcej głosów lewicy odebrał Paweł Kukiz, którego określa mianem populisty skłaniającego się „raczej ku lewicy”. Tygodnik „HVG” twierdzi, że podobnie jak przed wyborami prezydenckimi, tak i teraz nie ogłosił klasycznego programu wyborczego, koncentrując się na postulacie wprowadzenia okręgów jednomandatowych. PiS określano tam jako partię zachwycającą się polityką gospodarczą Viktora Orbana.

Uwagę Dulla zwróciła Nowoczesna Ryszarda Petru, przypominając, że jest jednym z najbardziej znanych polskich ekonomistów, który w Banku Światowym zajmował się polsko-węgierskimi kontaktami gospodarczymi. Ocenił, że jego partia przyciągnęła wielu wyborców niezdecydowanych lub lewicowych.

Dull uważa, że „Orban może się cieszyć”, gdyż potencjalny rząd Beaty Szydło  może być bardzo podobny do obecnego gabinetu koalicji Fidesz-KDNP.

Można oczekiwać dość nacjonalistycznej, konfrontacyjnej wobec Brukseli, lekko eurosceptycznej polityki. Poza tym Szydło szykuje się do różnych posunięć, jakie widzieliśmy wcześniej u Orbana – na przykład opodatkowania sektora handlowego czy mniejszej współpracy z UE w zakresie polityki wobec uchodźców. (…) węgierski rząd może teraz uzyskać silnego sojusznika w swej obecnej polityce unijnej” – stwierdza Dull

Lewicowy „Nepszabadsag” uważa, że „wyborcy chcieli zmiany, a wiatry sprzyjają nacjonalistycznej prawicy”. „Władza nie posłużyła partii Donalda Tuska: afery korupcyjne, skandale obyczajowe i wreszcie afera podsłuchowa zniszczyły autorytet partii. A Tusk powędrował robić karierę w Brukseli” – czytamy załamach gazety.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 października 2015)

 


 

Zwycięstwo ksenofobów i nacjonalistów – izraelska agencja informacyjna komentuje wybory w Polsce powołując się na Grossa

Zdaniem agencji informacyjnej Jewish Telegraphic Agency kierującej swoje depesze głównie do mediów żydowskich, wybory w Polsce wygrała partia ksenofobiczna. PiS w oczach medium jest nieprzychylne muzułmanom oraz… Żydom. Na podparcie swojej tezy przypomniano niefortunny żart jednego z radnych partii oraz zacytowano znanego historycznego kłamcę i wroga Polski – Jana Tomasza Grossa.

Prawo i Sprawiedliwość nie dostało laurki od Jewish Telegraphic Agency, mimo iż dziennikarze tej agencji pisali  między innymi o sceptycyzmie wobec przyjmowania do Polski imigrantów z krajów islamskich. Zwrócono jednak uwagę na słowa prezesa o chorobach roznoszonych przez fale przybyszów.

Chociaż w powszechnym odbiorze PiS jest uważany w Polsce za partię proamerykańską i sympatyzującą z Izraelem to JTA zarzuca formacji Kaczyńskiego antysemityzm. Dowodem tego ma być niestosowny żart jednego z poznańskich radnych PiS – prof. Janusza Kapuścińskiego, który zasugerował, że ulica prowadząca do spalarni może nosić nazwę „Oświęcimska”.

Zacytowany przez agencję Jan Tomasz Gross wieszczy z kolei pogorszenie sytuacji mniejszości w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Jewish Telegraphic Agency napsało także kilka słów o sukcesie ruchu Pawła Kukiza. Ugrupowanie to określono mianem “nacjonalistów”.

Źródło: telewizjarepublika.pl

MWł

[Foto:] JERZY DUDEK / Forum

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-10-27)


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83924 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]