„Sueddeutsche Zeitung”: Polska nie chce słyszeć niewygodnej prawdy – ona też będzie potrzebować imigrantów

Aktualizacja: 2015-09-21 9:20 am

Znany niemiecki dziennik stwierdza, że Polska już wkrótce będzie potrzebowała 100 tys. imigrantów rocznie, by zrównoważyć skutki starzenia się społeczeństwa. Zarzuca również większości polskich mediów, że zamilczają ten temat i krytykuje ich postawę w sprawie kryzysu imigracyjnego.

„Nikt nie chce słyszeć niewygodnej prawdy. Polska nie jest tu wyjątkiem” – stwierdził na łamach weekendowego wydania „SZ” komentator Florian Hassel. Zauważa, że już za pięć lat Europa będzie potrzebować ok. 42 mln nowych mieszkańców. Będzie to konieczne, by „wyrównać” skutki starzenia się społeczeństwa.

Zdaniem Hassela problem ten dotyczy także społeczeństwa Polski, które również coraz szybciej się starzeje. „Już wkrótce kraj ten będzie potrzebował 100 tys. imigrantów rocznie” – stwierdza. Jednocześnie zarzuca zdecydowanej większości polskich mediów, że nie podnoszą tego tematu i nie wykorzystują go w dyskusji nt. migrantów, by przekonać społeczeństwo do ich przyjmowania.

Odniósł się także do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas sejmowej debaty, nazywając jego wypowiedzi w sprawie sytuacji Szwecji „przekłamaniami”, które „odpowiadają wielu Polakom, którzy nie mieli jeszcze doświadczenia z cudzoziemcami spoza własnego kręgu kulturowego”. Hassel uważa, że „kurs PiS-u wspierają liczne konserwatywne media”, wymieniając w tym gronie m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i tygodniki „Do Rzeczy” i „Wprost”, który „grzmi przeciwko rzekomemu szantażowi z Brukseli i Berlina”. Wypomina im, że nie wspominają o „milionach Polaków”, którzy w ubiegłych dziesięcioleciach znaleźli schronienie za granicą.

Hassel z drugiej strony docenia postawę „Gazety Wyborczej”, choć jej zdaniem gazeta Adama Michnika poświęca problemowi imigrantów „zbyt mało uwagi”, a także „Newsweeka”, szczególnie zaś jego naczelnego, Tomasza Lisa. Niemiecki komentator podkreśla wypowiedzi Lisa, który w kwestii migrantów boi się „niewierności najważniejszemu chrześcijańskiemu przykazaniu, przykazaniu miłości”, a także to, że uznał on za „szczególnie odrażające” wystąpienia polityków i duchownych, którzy chcą przyjąć jedynie chrześcijańskich uchodźców.

„Sueddeutsche Zeitung” / Dw.de / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83446 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]