Uniwersytet w Sztokholmie: portrety „starych białych profesorów” zastąpił… tęczowy łoś

Aktualizacja: 2015-09-18 2:04 pm

Polityczna poprawność osiągnęła w Szwecji wyższy stopień absurdu. Władze wydziału prawa sztokholmskiego uniwersytetu zadecydowały o usunięciu ze ścian portretów zasłużonych dla uczelni profesorów. Powodem jest to, iż ci „starzy biali mężczyźni” w niewłaściwy sposób ukazują historię placówki naukowej i nie przystają do współczesnej, wielokulturowej rzeczywistości.

Dziekan wydziału prawa na Uniwersytety w Sztokholmie podjął decyzję, która zadziwiła nawet szwedzkie media. Jonas Ebbeson przeforsował decyzję o usunięciu ze ścian uczelni portretów zasłużonej dla jej historii naukowców. Jaka jest ich „wina”? Po pierwsze są mężczyznami, po drugie są starzy, po trzecie są biali, a przede wszystkim – nie ukazują, jak tłumaczy dziekan, „istotnej historii” uniwersytetu oraz nie przystają do rzeczywistości opartej na tolerancji i wielokulturowości.

Do szczegółów sprawy dotarł autor bloga krajwspanialy.pl.

Oczywiście, wszyscy profesorowie wydziału do 1970 roku byli białymi mężczyznami i wielu z nich miało duże znaczenie prowadzonych badań naukowych, ale ważne jest, aby wszyscy pracownicy naukowi mogą czuć się zaangażowani w prace wydziału niż wiszące dotąd w salach konferencyjnych i wykładowych portrety wybranych starszych kolegów – mężczyzn – przekonuje Ebbeson.

Czy w miejscu portretów pozostały puste ściany? Bynajmniej! Narodowa Rada Sztuki udzieliła uczelni konsultacji w celu wybrania „najodpowiedniejszych” „dzieł”. Znalazła się wśród nich podobizna… tęczowego łosia, symbolizującego właśnie wielokulturowość i tolerancję dla mniejszości seksualnych.

Źródło: niezalezna.pl

FO

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83403 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]