Aktualizacja strony została wstrzymana

Bałagan w Sejmie: przez pomyłkę przegłosowano złą ustawę

W wyniku pomyłki marszałek Kidawy-Błońskiej, posłowie przegłosowali złą ustawę. Do tego skierowano ją do podpisu prezydenta, ale nie w wersji przyjętej przez Sejm. Konstytucjonaliści są zszokowani.

Chodziło o nowelizację ustawy o kuratorach sądowych, wymuszoną przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na ostatnim posiedzeniu Sejm zajmował się poprawkami Senatu. Według konstytucji, uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Tym samym, marszałek Sejmu powinien zapytać posłów, kto jest za odrzuceniem senackich poprawek. Kto uważa je za złe, głosuje za, a kto chce je przyjąć – głosuje przeciw. Tę procedurę zna i rozumie każdy parlamentarzysta.

Jednak marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska spytała posłów, kto jest za przyjęciem poprawek do ustawy o kuratorach sądowych – a przytłaczająca większość z nich była za. W wyniku tego Sejm przyjął poprawki, choć większość chciała je odrzucić.

Co więcej, prezydentowi przesłano do podpisu niewłaściwą wersję ustawy – tę z odrzuconymi poprawkami, której Sejm wcześniej nie przyjął.

Konstytucjonaliści są tym wydarzeniem zszokowani. Przyznają, że z tak absurdalną sytuacją jeszcze się nie spotkali.

„Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją, to rzecz bez precedensu” – przyznaje konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj. Jego zdaniem prezydent powinien niepodpisaną jeszcze ustawę albo zawetować, albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W tym pierwszym przypadku naprawienie błędu powinno nastąpić szybciej.

Z kolei dr Bartłomiej Wróblewski, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS Poznań, uważa, że prezydent może podpisać ustawę, o ile żaden z posłów nie podniesie zarzutu, że został wprowadzony w błąd przez marszałka.

Podczas tego samego posiedzenia premier Ewa Kopacz, w kontekście poprawki opozycji dotyczącej obciążeń dla sektora bankowego w związku z kredytami udzielanymi we franku, mówiła, że nie można pisać prawa na kolanie.

Gazetaprawna.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 sierpnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/balagan-w-sejmie-przez-pomylke-przeglosowano-zla-ustawe

Skip to content