Niemiecka prasa: Duda podważa kompromis z Newport, jego deklaracje godzą w sojuszników z NATO

Aktualizacja: 2015-08-10 12:03 pm

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” opublikował komentarz, w którym stwierdzono, że prezydent Andrzej Duda domagając się rozlokowania w Polsce większych sił NATO narusza kompromis z Newport. Ma to grozić nie tyle konfliktem z Rosją, co tarciami wewnątrz Sojuszu.

Prezydent Duda chce, by na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie przywódcy państw Sojuszu podjęli decyzję o stacjonowaniu większej liczby żołnierzy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Daniel Broessler, autor komentarza uważa, że realizacja tego postulatu oznaczałaby „wykroczenie poza decyzje szczytu w Newport z ubiegłego roku”.

„Ta deklaracja walki jest tylko na pierwszy rzut oka skierowana przeciwko Rosji. W rzeczywistości jest ona skierowana przeciwko własnym sojusznikom” – pisze Broessler. „Narodowo-konserwatywny polityk jakim jest Duda mówi o planie »Newport plus«, jednak w rzeczywistości narusza on osiągnięty w trudnych negocjacjach kompromis” – twierdzi „SZ”.

Według Broesslera, tzw. kompromis z Newport uwzględnia zarówno obawy państw wschodniej flanki NATO, jak i niepokój innych krajów, związany ze spodziewaną nową spiralą zbrojeń. W ramach tego w zamian za utworzenie tzw. szpicy miało dojść do rezygnacji z rozlokowania większych oddziałów na terytoriach nowych państw Sojuszu. Zdaniem „SZ” Duda uznaje te działania za niewystarczające i liczy na to, że ofensywa dyplomatyczna i dobre kontakty z USA mogą to zmienić.

„Wśród polskiej prawicy głęboko zakorzeniona jest natomiast wiara, że za pomocą dyplomatycznej ofensywy i dobrych kontaktów z Waszyngtonem można osiągnąć niemal wszystko. Naraża to na szwank pragmatyzm, dzięki któremu w trudnych czasach po zimnej wojnie udało się utrzymać – także dzięki Polsce – jedność NATO” – pisze „SZ”. Dodaje, że w kwestii podejścia do Rosji „nie istnieje tylko jedna prawda” i kompromis jest tu bardzo potrzebny. Konflikt wśród członków NATO ma zaś służyć prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

PAP / TVP.info / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82825 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]