Jaka będzie zmieniała się populacja na świecie i w Polsce w tym stuleciu? Nowa prognoza ONZ

Aktualizacja: 2015-08-7 10:09 am

Według najnowszej prognozy ONZ, do 2050 roku populacja Afryki podwoi się, a Indie staną się najludniejszym krajem świata. Ludzi w Europie będzie z kolei coraz mniej i będą coraz starsi. Dotyczy to również Polski.

Do 2050 roku ilość ludzi zwiększy się z 7.3 miliarda (2015) do 9.7 miliardów. Najwięcej ludzi przybędzie w Afryce – tamtejsza populacja zwiększy się ponad dwukrotnie i osiągnie 2,5 miliarda ludzi. Nigeria zdeklasuje USA pod względem liczby ludności (413 mln obywateli) i stanie się trzecim najbardziej zaludnionym krajem świata. Dwukrotnie zwiększy się populacja Kongo i Etiopii. Z kolei już za siedem lat Indie mają przegonić Chiny i stać się najludniejszym krajem świata. Populacja Chin osiągnie swoje maksimum (1,4 miliarda) w 2028. Indie z kolei osiągną swoje, 1,75 mld w latach 60. XXI wieku.

Interesująco prezentują się dane dotyczące populacji w podziale na regiony świata. W latach 2015-2050 populacja Afryki zwiększy się o ponad 100%, a Oceanii o 43,9%. W mniejszym stopniu przyrost ludności będzie dotyczył Ameryki Łacińskiej i Karaibów (23,6%), Ameryki Północnej (21%) i Azji (19,9%). Liczna ludności Europy zmniejszy się z kolei o 4,3%.

Według przewidywań, w 2100 roku na świecie będzie żyło 11.2 miliarda ludzi, którzy będą znacznie starsi niż obecnie. Obecnie mediana wieku wynosi 30 lat, w 2050 ma to być już 36 lat, zaś w 2100 roku – aż 42 lata. Tyle wynosi obecnie ten wskaźnik w Europie. Obecnie co czwarty Europejczyk ma ponad 60 lat, zaś w 2050 liczba zgonów przewyższy liczbę urodzin o 32 miliony.

Prognozy dotyczą także Polski. Polskę w 2100 r. ma zamieszkiwać: w wariancie najlepszym – 35,6 mln ludzi; w wariancie średnim – 22,2 mln; w wariancie najgorszym – 12,8 mln. Wiadomo jednak, że już za 10 lat liczba Polaków zacznie gwałtownie maleć, zaś społeczeństwo będzie się starzeć. Według wariantu „średniego”, w połowie XXI wieku co trzeci Polak będzie miał więcej niż 65 lat.

Whatnext.pl /  esa.un.org / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kresy.pl (07 sierpnia 2015) -- [Org. tytuł: « Jaka będzie zmieniała się populacja na świecie i w Polsce w tym stuleciu? Nowa prognoza ONZ [INFOGRAFIKA]»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82800 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]