CIA drukowała fałszywe złotówki

Aktualizacja: 2015-08-5 9:40 am

Dziennik “Rzeczpospolita” przytacza relację byłego amerykańskiego dyplomaty z której wynika, że w czasach zimnej wojny amerykański wywiad fałszował polskie pieniądze.

“Rzeczpospolita” cytuje artykuł Davida Fishera, który w trakcie swej dyplomatycznej kariery był między innymi, w latach 60, pracownikiem wydziału politycznego ambasady USA w Warszawie. Artykuł ukazał się na łamach biuletynu amerykańskiego Stowarzyszenia Studiów i Treningu Dyplomatycznego. Opisuje on sytuację w której polscy pogranicznicy zatrzymali amerykańskiego studenta, który nielegalnie wjechał do Polski ze Związku Radzieckiego. Młodzieniec trafił do aresztu. Amabsada USA zdołała wówczas porozumieć się z polskim rządem co do wpłacenia kaucji za studenta, w wysokości 100 tys. złotych. Fisher uczestniczył w przekazaniu teczki z pieniędzmi dyrektorowi aresztu w którym zatrzymany był Amerykanin. Według jego relacji, towarzyszący mu oficer CIA twierdził, że pieniądze pochodziły z drukarni uruchomionej przez Agencję w Szwajcarii. 

rp.pl/kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82728 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]