Klub piłkarski założony w 1888 roku. UEFA to przeszkadza, ponieważ data… symbolizuje Adolfa Hitlera

Aktualizacja: 2015-07-15 10:27 am

Klub sportowy MTK Budapest założony został w 1888 roku. Taką informację można byłoby co najwyżej skwitować stwierdzeniem, że mają długie tradycje, że to jeden ze starszych klubów piłkarskich w Europie Środkowo-Wschodniej. UEFA uznała jednak inaczej i zakazała wystawiania barw klubowych z zamieszczoną datą pod groźbą sankcji.

Liczba 1888 składa się z dwóch części – „18” i „88”. Tymczasem te dwie liczby funkcjonują jako symbolika organizacji neonazistowskich. Wszystko wynika z podstawienia pod odpowiednie cyfry liter alfabetu. I tak w przypadku „18” wychodzi nam „AH”, czyli Adolf Hitler, z kolei w „88” to „HH”, czyli „Heil Hitler”.

W ramach rozgrywek Ligi Europy MTK Budapest udał się na mecz z Vojvodiną Nowy Sad. Tam kibice wywiesili transparenty z  barwami klubu oraz datą jego powstania. Delegaci UEFA zareagowali natychmiast. Nakazano im ich zdjęcie pod groźbą przerwania meczu, a w razie niespełnienia tego żądania – również walkowera.

Problem tkwi w tym, że korzenie klubu MTK Budapest są… żydowskie. Przed wojną grali w nim budapesztańscy Żydzi, których losy podczas II wojny światowej w większości były tragiczne, barwy klubu także nie pozostawiają wątpliwości. Jak stwierdził prezes klubu, Tamas Deustch, trudno posądzić o nazistowskie bannery klub, którego członkowie byli ofiarami Zagłady.

Źródło: wykop.pl, weszlo.com

KRaj

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82491 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]