USA: Legalizacja „ślubów” gejowskich

Aktualizacja: 2015-06-30 9:37 pm

Sąd Najwyższy USA zniósł w piątek (26 czerwca br.) stanowe zakazy zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. W ten sposób dokonał legalizacji gejowskich „ślubów” we wszystkich 50 stanach.

Rola Sądu Najwyższego w amerykańskim życiu politycznym jest ogromna. Dlatego – jak napisała agencja informacyjna Reuters – jego piątkowa decyzja to „historyczny triumf dla amerykańskiego ruchu praw gejów”.
 
Według rozstrzygnięcia przyjętego większością 5 głosów „za” przy 4 przeciwnych, z konstytucyjnych gwarancji uczciwego procesu i równej ochrony prawnej wynika, iż poszczególne stany nie mogą zakazywać „małżeństw” osób tej samej płci.
 
Zakaz zawierania „małżeństw” jednopłciowych obowiązywał w 13 stanach, a ponadto władze Alabamy zaskarżyły wyrok sądowy znoszący tam ów zakaz.

Amerykański Sąd Najwyższy składa się z 9 sędziów. Są oni wyznaczani przez prezydenta, potem ich kandydaturę zatwierdza Senat. Możliwość wyboru sędziów SN jest jednym z najważniejszych uprawnień prezydenta. Prezydenci zwykle wybierają kandydatów, którzy mają podobny światopogląd.

W ten sposób urzędujący prezydent może na długo wycisnąć trwałe piętno na życiu społeczno-politycznym, gdyż nominowany przez niego sędzia może służyć przez wiele lat po jego odejściu. Kadencja sędziego jest w USA nieograniczona i z reguły trwa do czasu jego dobrowolnego odejścia na emeryturę. Nic dziwnego, że w komentarzu na Twitterze prezydent Barack Obama nazwał piątkowy wyrok “wielkim krokiem w naszym marszu ku równości”.

Natomiast przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) abp Joseph E. Kurtz stwierdził, że decyzja Sądu Najwyższego to “tragiczna pomyłka, która szkodzi dobru wspólnemu”.

“Niezależnie od tego, co niewielka większość Sądu Najwyższego może uchwalić w tym okresie historii, istota osoby ludzkiej i małżeństwa pozostają niezmienne i niezmienialne” – oświadczył abp Kurtz. Zaznaczył, że obecnie Sąd popełnił taki sami błąd, jak 40 lat temu w sprawie Roe przeciw Wade (legalizacja aborcji w całych Stanach Zjednoczonych).

W internetowych komentarzach pojawiły się stwierdzenia o nieadekwatności argumentu o równym dostępie do ochrony praw, którym uzasadniono zniesienie zakazu „homo-ślubów”. W USA każdy homoseksualista jako obywatel ma taki sam dostęp do ochrony swoich praw, jak heteroseksualista. Jednak nie mogą być zrównane małżeństwo i związek osób tej samej płci, ponieważ ze swej istoty są czymś zupełnie różnym.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP (kn) via Deon; także: eKAI i in. – 26.06.2015 r.]

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82308 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]