Węgry jednostronnie zawieszają unijne reguły ws. azylu

Aktualizacja: 2015-06-24 11:26 am

Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od Węgier za jednostronne zawieszenie unijnych przepisów dotyczących azylu. Mowa o tzw. regulacji dublińskiej regulującej odpowiedzialność za wniosek azylowy. Na jej mocy spoczywa on na pierwszym kraju UE, którego granicę przekroczył uchodźca.

“System azylowy Węgier jest przeciążony najbardziej ze wszystkich państw UE dotkniętych nielegalną imigracją” – mówi cytowany przez Polską Agencję Prasową rzecznik węgierskiego rządu.

Węgry odmawiają w ten sposób przyjmowania z powrotem uchodźców, którzy dostali się na teren Unii Europejskiej poprzez przekroczenie granicy państwa węgierskiego.

Komisja Europejska domaga się od Budapesztu niezwłocznych wyjaśnień.

PAP / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 czerwca 2015)

 


 

Słowacja odrzuca obowiązkowe kwoty uchodźców

Słowacki parlament przyjął uchwałę w której odrzuca kwoty uchodźców narzucone przez Unię Europejską. Nasz południowy sąsiad potępił wykorzystywanie sprawy imigrantów przez grupy ksenofobiczne, jednak opowiada się za dobrowolnością w kwestii ich przyjmowania. Wcześniej premier Robert Fico zaproponował referendum, w którym Słowacy mieliby odrzucić wytyczne Brukseli.

Za uchwałą głosowało 125 ze 128 obecnych podczas głosowania parlamentarzystów. Oznacza to, że Słowacja nie zgadza się na narzucone krajom unijnym kwoty uchodźców, przebywających obecnie na terytorium Grecji i Włoch.

Parlamentarzyści wywodzący się głównie z rządzącej partii Smer, uważają proponowane przez Brukselę rozwiązanie w postaci przymusowego osiedlania imigrantów, jako nie-systemowe i podważające zasady systemu Schengen.

Narodowa Rada Słowacji podkreśliła, iż potrzebne są systemowe rozwiązania dotyczące ochrony unijnych granic, zapewnienie równowagi geograficznej, a także uwzględnienie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państw członkowskich oraz ich systemów społecznych, kulturowych i gospodarczych.Wezwała ona również Brukselę do kompleksowego i trwałego rozwiązania sytuacji na Morzu Śródziemnym z naciskiem na wyeliminowanie przyczyn migracji.

Słowaccy parlamentarzyści wyrazili jednocześnie żal i troskę o imigrantów, którzy przeprawiają się przez Morze Śródziemne, deklarując gotowość ich kraju do dostarczenia pomocy humanitarnej. Potępiono również wykorzystywanie tematu imigracji do szerzenia nienawiści, ksenofobii, rasizmu i przemocy wobec przybyszów spoza Europy.

Uchwała zobowiązała premiera Roberta Fico do reprezentowania powyższego stanowiska na forum europejskim, podczas posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na czwartek i piątek. Dzień przed decyzją parlamentu, Fico zapowiedział, że przeprowadzi referendum w sprawie kwot uchodźców, co pomogłoby w odrzuceniu zaleceń Brukseli.

Na podstawie: pravda.sk, sme.sk
http://autonom.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2015-06-25)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za:
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82222 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]