Były działacz FIFA przez lata był tajnym informatorem FBI

Aktualizacja: 2015-06-16 11:42 am

Chuck Blazer, były członek Komitetu Wykonawczego FIFA, wybrał współpracę z FBI zamiast 75 lat więzienia i ujawnił korupcję w FIFA.

W listopadzie 2013 roku w Nowym Jorku odbyło się tajne posiedzenie sądu, na którym Blazer został skazany na 75 lat więzienia. Działacz przyznał się do przyjmowania łapówek w związku z wyborem RPA na gospodarza Mistrzostw Świata w 2010 roku. To samo robili inni członkowie komitetu wykonawczego FIFA. Blazerowi dano wybór: spędzić resztę życia w więzieniu lub kontynuować to, co zaczął w 2011 roku – tajną współpracę z FBI. Wybrał drugą opcję, pomagając w zbieraniu materiałów obciążających działaczy FIFA.

O tajnej współpracy 70-letniego Amerykanina ze służbami było wiadomo już wcześniej. Teraz ujawniono szczegóły dotyczące jego wyroku. Zgodził się m.in. na „udział w tajnych operacjach zgodnie z instrukcjami agentów”, a także na składanie przed sądem zeznań obciążających jego byłych kolegów. Efektem jego działań był zatrzymania kilkunastu działaczy FIFA przez amerykańskie służby. Wszyscy oskarżeni są o branie łapówek. Kilkoro z nich, w tym były wiceprezydent FIFA Jack Warner, jest poszukiwanych listami gończymi.

Prowadzący śledztwo mają podejrzenia dotyczące możliwego przyjęcia przez działaczy łapówek od Rosji i Kataru w zamian za prawa do organizacji dwóch kolejnych finałów mistrzostw świata. Według ocen śledczych przez ostatnie 24 lata członkowie najwyższych władz federacji przyjęli około 150 milionów dolarów.

the guardian / tvp.info / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82036 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]