Europejski Trybunał Praw Człowieka wbrew woli matki poparł eutanazję jej syna

Aktualizacja: 2015-06-8 9:12 pm

Europejski Trybunał Praw Czlowieka (CEDH) zatwierdził wydany 5 czerwca wyrok o wstrzymaniu podawania pożywienia sparaliżowanemu w wyniku wypadku od 2008 r. Vincentowi Lambert’owi.

Przebywa on w Uniwersyteckim Szpitalu w Rennes, znajdując się w stanie wegetatywnym. Od wielu lat toczy się prawna batalia między dwoma stronami rodziny Vincenta, z której jedna chce jego eutanazji,  popierając decyzję szpitala, a druga, wraz z matką, utrzymania go przy życiu.

24 czerwca 2014 r. francuska Rada Państwa przyznał rację szpitalowi zezwalając na odłączenie aparatury karmiącej Vincenta. Rodzina broniąca go skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, iż francuska Rada Państwa nie naruszyła Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i dlatego możliwe jest odłączenie Vincenta od aparatury i zakończenie jego życia.

Nie musi to jeszcze oznaczać śmierci sparaliżowanego. Jego matka jest zdecydowana do dalszej walki, a jej adwokat wskazuje na błędy proceduralne i mówi o apelacji.

Bardzo żywo na decyzję Trybunału zareagowała francuska prasa.

Katolicki dziennik „La Croix” napisał, że „szczególny przypadek Vincenta Lambert’a jest… symptomatycznym przykładem niepewności, wręcz rozdarcia, w jakiej znalazły się instytucje rodzinne, medycyna i prawo”.

„Le Figaro” stwierdził: „Cześć z nas domaga się precyzyjnego zorganizowania procedury lekarskiej przy końcu życia pacjenta, by decyzje medyczne były podejmowane w kręgu realizmu i mądrości. Jest jednak druga część, która chce, by na kamiennej tablicy wygrawerować zasady mające na celu mechaniczne załatwianie sytuacji, w których granica między śmiercią i życiem jest słabo widoczna”.

„Nikt nie podejmie się tej odpowiedzialności (zakończenia życia) w obliczu mamy wciąż walczącej na rzecz utrzymania syna żywym” – przekonuje „Le Midi Libre”.

Franciszek L. Ćwik

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2015-06-08)


Jednak „prawo do śmierci”? Zgoda ETPC na eutanazję mężczyzny w stanie wegetatywnym

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu pozwolił w piątek (5 czerwca) na zaprzestanie utrzymywaniu przy życiu Francuza, który od siedmiu lat jest w stanie wegetatywnym. W majestacie prawa szpital może odstąpić od dożylnego żywienia i nawadniania pacjenta. Sprawa Vincenta Lamberta rozbudziła we Francji debatę o prawie do eutanazji.

Lambert doznał uszkodzenia mózgu wskutek wypadku motocyklowego, do którego doszło w sierpniu 2008 roku. Mężczyzna jest całkowicie sparaliżowany. Przebywa w szpitalu w Reims.

Według lekarzy Lambert pozostaje w stanie minimalnej świadomości, odczuwa ból i porusza oczami, ale nie można nawiązać z nim kontaktu. Z lekarskiej ekspertyzy wynika, że mężczyzna jest “w stanie wegetatywnym i nie rokuje poprawy”. Szpital rekomenduje zaprzestanie sztucznego odżywiania i nawadniania pacjenta.

Europejski Trybunał utrzymał w mocy decyzję francuskiej Rady Stanu z czerwca ubiegłego roku. Ten najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji uznał, że Lambert przed swoim wypadkiem dawał do zrozumienia, iż nie chce być utrzymywany przy życiu w stanie wegetatywnym. O takiej deklaracji mężczyzny zapewniała jego żona: „Mój mąż nigdy nie chciał, żeby utrzymywać go w takim stanie”. Jeśli chodzi o lekarzy, kluczowe znaczenie dla ich decyzji miała następująca sytuacja. Lambert nie chciał, żeby wycierano mu usta. Skłoniło to zespół medyczny do przyjęcia stanowiska, że chory nie chce już dłużej żyć

ETPC orzekł, że zaprzestanie odżywiania nie złamie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Rodzina 39-letniego Lamberta jest podzielona w sprawie utrzymywania go przy życiu. Żona, pięcioro spośród siedmiorga rodzeństwa i siostrzeniec chcą, by tego zaprzestano. “Nie czuję ulgi, nie mogę wyrazić radości. Chcielibyśmy po prostu, aby spełniła się jego wola” – powiedziała po ogłoszeniu wyroku przez ETPC żona Lamberta. Natomiast rodzice i pozostała dwójka rodzeństwa przekonują, że chory wykazuje oznaki postępu i są przekonani, że po prostu potrzebuje lepszej opieki.

Wprawdzie decyzja Trybunału jest ostateczna, ale los Lamberta jeszcze nie jest przesądzony. Rodzice zapowiedzieli, że będą kontynuować batalię. Matka 38-latka, Viviane Lambert, decyzję Trybunału uznała za skandal: „Zarzucają nam, że nie chcemy pozwolić, aby Vincent spokojnie umarł. Ale to nie tak. My nie chcemy, żeby jego życie zostało zgaszone”.

Prawnik rodziców Jean Paillot zaapelował do lekarzy, by ponownie ocenili stan zdrowia pacjenta i “podjęli nową decyzję medyczną”. Argumentował, że pierwsza decyzja zapadła w styczniu 2014 roku i może być nieadekwatna do obecnego stanu chorego.
 
Batalia sądowa w sprawie Vincenta Lamberta na nowo ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji. W podobnym stanie zdrowia, co Lambert, jest we Francji około 1700 osób. Funkcjonująca od 2005 roku ustawa o prawach pacjenta i opiece nad chorymi terminalnie jest nieprecyzyjna – de facto dopuszcza eutanazję bierną.
 
Tzw. prawo Leonettiego (od nazwiska deputowanego Jeana Leonettiego, autora projektu ustawy) nie legalizuje eutanazji wprost, ale zawiera klauzulę, że leczenie pacjenta nie powinno być przedłużane “sztucznie” przez “leczenie niepotrzebne lub nieproporcjonalne do efektów”.
 
Obecnie trwają prace nad nowelizacją tej ustawy. W marcu br. izba niższa francuskiego parlamentu przegłosowała możliwość korzystania z tzw. głębokiej i trwałej sedacji (uśpienie)  w przypadku niektórych nieuleczalnie chorych, którzy o to poproszą. Ustawę musi zatwierdzić jeszcze Senat.
 
Eutanazja jest legalna w trzech krajach Europy: Holandii, Belgii i Luksemburgu. Inne państwa zezwalają lub tolerują różne formy „pomocy” przyspieszające śmierć. Wspomagane samobójstwo jest legalne np. w Szwajcarii.

Dramat Vincenta Lamberta przypomina 15-letnią historię walki o życie Terri Schiavo ze Stanów  Zjednoczonych. Ostatecznie sąd zakazał jej odżywiania i kobietę zagłodzono na śmierć.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: BBC/ News/ Europe; Reuters; United Health Care; PAP (kn) via Deon – 05.06.2015 r.]

Za: Human Life International – Polska — Polski serwis pro-life (08/06/2015)


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81922 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]