- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Niemiecka minister zadekretowała: kobiety będą stanowić 20 proc. armii!

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiada, że już wkrótce kobiety będą stanowić 20 proc. pracowników całej Bundeswehry. Wzorem dla niemieckiej reformatorki jest Francja.

Udział kobiet we francuskich siłach zbrojnych sięga 20 proc. W niedługiej perspektywie powinniśmy osiągnąć to samo – powiedziała von der Leyen w rozmowie z „Bild am Sonntag”. Minister dodała, że Bundeswehra tak czy inaczej dokonała już znacznych postępów kwestii równości płci. Chwaliła rosnący udział kobiet w dobrowolnej służbie wojskowej, gdzie służy ich obecnie dwukrotnie więcej, niż w 2013 roku. Von der Leyen wskazała też, że kadra oficerska w 23 proc. obsadzona jest przez kobiety, co ma być kolejnym wielkim sukcesem. „Wszystko idzie więc w dobrym kierunku, musimy jednak jeszcze ciężko dalej pracować” – podkreśla.

Pod koniec 2014 roku w Bundeswehrze służyło łącznie około 19 tysięcy kobiet, z czego nieco powyżej 7 tysięcy w służbie medycznej. Kobiety stanowiły więc nieco powyżej 10 proc. wszystkich żołnierzy niemieckiej armii.

Od 2001 roku – po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – wszystkie stanowiska w wojsku są dostępne dla kobiet Wcześniej, od 1975 roku, kobiety mogły służyć tylko na stanowiskach związanych ze służbą medyczną i muzyczną.

Źródło: „Die Welt”

pach

KOMENTARZ BIBUŁY: Zapowiedź ministra obrony pachnie skrajnym seksizmem: prawidłowe, demokratyczne i po linii z obowiązującymi trendami proporcje powinny stanowić przecież 50% – 50%.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]