Jak najwięcej pomocy materialnej – szwedzki pomysł na resocjalizację dżihadystów

Aktualizacja: 2015-05-30 8:43 am

Dżihadyści powracający do Szwecji  już wkrótce odczują, że określenie „socjalna” znakomicie pasuje do tego skandynawskiego kraju. „Zabijasz, gwałcisz, podpalasz… – gdy wrócisz do Szwecji nie będziesz miał źle” – słychać w szwedzkich mediach. Tak w wielkim skrócie wygląda program resocjalizacji dżihadystów – obywateli szwedzkich, którzy zdecydowali się na powrót do ojczyzny.

Niektórzy szwedzcy dżihadyści już otrzymują, a inni (np. w Sztokholmie) wkrótce otrzymają od władz m.in. dobrze urządzone mieszkania, nieźle płatną pracę, a także profesjonalną pomoc psychologiczną. Pomysł, który „rozkołysał” Szwecją wyszedł od lewicowej koalicji, która rządzi Sztokholmem. Szwedzkie elity są w tej kwestii podzielone. Taki program wprowadziły już lewicowe władze 120-tysięcznego miasta Örebro. Tam jednak ilość osób objętych kontrowersyjnym programem jest niewielka.

Przeanalizowaliśmy wszystkie „za” i „przeciw” i stwierdziliśmy, że nasz program to recepta, by ci chłopcy nigdy już nie chwycili za broń i nie wrócili na Bliski Wschód – uważa Rasmus Persson z Rady Miejskiej w Örebro.

Wielu szwedzkich specjalistów rozumie i wspiera kosztowny program resocjalizacji dżihadystów. – Wielu naszych rodaków wyjeżdża na Bliski Wschód z głowami pełnymi ideałów. Chcą ich bronić, walcząc o własną wiarę, o wartości. Tymczasem zastana rzeczywistość kompletnie ich zaskakuje. Potem, po powrocie do Szwecji, nie mogą się odnaleźć. Wielu zamyka się w sobie. Stają się niebezpieczni dla społeczeństwa. – uważa Marco Nillsson z Jönköping High School.

On i wielu innych szwedzkich naukowców proponuje indywidualne podejście do każdego przypadku. Dziś na Bliskim Wschodzie walczy 300 obywateli Szwecji. Od początku konfliktu życie straciło już 40 młodych ludzi.

Źródło www.sedmitza.ru

ChS

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81705 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]