- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Kard. Walter Kasper: związki homoseksualne będą głównym tematem synodu!

Kościół nie może zaakceptować związków jednopłciowych, jednak musi znaleźć nowy język, by o nich mówić. Temat ten będzie stał w centrum nadchodzącego synodu, bo zbyt długo o tym milczano – stwierdził kard. Walter Kasper.

Kard. Walter Kasper uważa, że na nadchodzącym synodzie – mającym zajmować się problemami rodziny – należy przedyskutować podejście Kościoła do par homoseksualnych. Podczas zgromadzenia w październiku 2014 roku temat ten „był na marginesie, teraz jednak będzie w centrum” – powiedział hierarcha w środę w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera”. W opinii niemieckiego purpurata Kościół zbyt długo milczał w sprawie związków homoseksualnych. Hierarcha zapewnił przy tym, że nie ma mowy o utożsamianiu chrześcijańskiego małżeństwa ze związkami jednopłciowymi.

Kard. Kasper skomentował też wynik irlandzkiego referendum, w którym opowiedziano się za „małżeństwami” homoseksualnymi. Podkreślił, że demokratyczne państwa mają obowiązek wcielać w życie wolę obywateli. Referendum sprawiło jednak, że Kościołowi będzie trudniej głosić swoje poglądy.

Duchowny stwierdził, że dla Kościoła sposób postrzegania małżeństwa został określony w Księdze Rodzaju i Ewangeliach. – Musimy raczej znaleźć nowy język. Musimy przezwyciężyć dyskryminację, która ma w naszej kulturze długą tradycję – podkreślał kard. Kasper. Jak stwierdził, stabilne i długotrwałe związki homoseksualne zawierają „elementy dobra” i należy to docenić, unikając zrównywania ich z małżeństwem.

Wypowiedź kard. Kaspera dla „Corriere della Sera” to ważna deklaracja. Mimo sprzeciwu wiernych, biskupów i przedstawicieli katolickich organizacji, liberalni prałaci nie zamierzają zrezygnować z obranego programu.

„Uprowadzeniu” najbliższego synodu przez frakcję postępowych biskupów poświęcone zostało tajne spotkanie na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wzięli w nim udział biskupi z Francji, Niemiec i Szwajcarii, progresywni teologowie i przedstawiciele liberalnych mediów.

Źródło: kathpress, giornalettismo

pach

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]