Aktualizacja strony została wstrzymana

Postępowi biskupi z zachodniej Europy odbyli… tajną naradę. Przygotowują się do synodu

W poniedziałek „postępowi” biskupi z Francji, Niemiec i Szwajcarii spotkali się w Rzymie na tajnym zebraniu, by wypracować wspólne stanowisko na najbliższą sesję synodu poświęconą rodzinie. Narada odbyła się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Najprawdopodobniej w rozmowach udział wzięło ok. 50 osób. Wśród nich znajdować się miał m.in. doradzający papieżowi kard. Walter Kasper i przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. Zaproszono teologów, którzy opowiadają się za „ewolucją” katolickiej doktryny w stosunku do rozwodników żyjących w kolejnych związkach i homoseksualistów.

W rozmowach udział wziął o. Alain Thomasset SJ, twierdzący, że „sumienie chrześcijańskie” ma prawo popadać w „rozsądną niezgodę” z magisterium Kościoła katolickiego. Na spotkanie najprawdopodobniej przybył niemiecki teolog Eberhard Schokenhoff walczący m.in. o nowe podejście do osób homoseksualnych. Jego zdaniem zadeklarowani homoseksualiści „zasługują na wsparcie i pozytywną odpowiedź Kościoła”. Z Niemiec obecna też będzie Eva-Maria Faber, domagająca się położenia końca nierozerwalności małżeństwa.

Program spotkania był jasny: miał to być dzień „studiów” poświęcony sytuacji rozwodników żyjących w związkach pozamałżeńskich i homoseksualistów trwających w grzechu.

Co przyniesie najbliższa sesja synodu?

FLC

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-05-26)


Niemcy, Szwajcaria i Francja: pluralizm w teologii rodziny

Episkopaty Niemiec, Szwajcarii i Francji potwierdziły, że wczoraj w Rzymie odbyła się narada przed Synodem Biskupów o rodzinie. Uczestniczyli w niej biskupi, w tym ojcowie synodalni, teolodzy, pracownicy Kurii Rzymskiej oraz dziennikarze. Wystąpienia pokazały, jak różne są dziś podejścia do teologii i małżeństwa – czytamy w komunikacie prasowym.

Spotkanie było podzielone na trzy części tematyczne. W pierwszej zastanawiano się, jak rozumieć słowa Jezusa o rozwodzie w kontekście głoszenia Królestwa Bożego i Tradycji Kościoła. Przypomniano, że zgodnie z nauczaniem Soboru rozumienie Tradycji rozwija się w dziejach. Kolejny temat spotkania to teologia miłości, a w szczególności płciowość jako język miłości i cenny dar Boga. Wskazano na potrzebę intensywnego dialogu między tradycyjną teologią moralną a współczesną antropologią. W końcu zajęto się zmianami w pojmowaniu moralności. Większą wagę odgrywają dziś w niej osobiste plany i własne sumienie. Zdaniem uczestników obrad wszystko to pokazuje, że teologia małżeństwa i rodziny jest dziś przedmiotem niezbędnej debaty.

kb/ rv, pdb

Za: Radio Watykańskie (26/05/2015)

Skip to content