List otwarty do władz Ukrainy ws. ustawy gloryfikującej UPA – podpisują naukowcy z USA, Europy i Ukrainy

Aktualizacja: 2015-04-22 9:01 am

Naukowcy z uczelni amerykańskich, europejskich i ukraińskich opublikowali list otwarty do prezydenta Petro Poroszenki i przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Wołodymyra Hrojsmana. Apelują w nim m.in. o niepodpisywanie ustawy uznających OUN i UPA za bojowników o wolność Ukrainy.

„Jako uczeni i eksperci od dawna zaangażowanych na rzecz odnowy i wolności Ukrainy, postrzegamy te prawa jako wzbudzające głęboko złe przeczucia. Ich treść oraz duch zaprzeczają jednemu z najbardziej fundamentalnych praw politycznych: prawu do wolności wypowiedzi. Ich przyjęcie wzbudziłoby poważne wątpliwości dotyczące przestrzegania przez Ukrainę zasad Rady Europy i OBWE, a także szeregu traktatów i uroczystych deklaracji przyjmowanych od momentu odzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku. Ich wpływ na wizerunek i reputację Ukrainy w Europie i Ameryce Północnej byłby głęboki. Co więcej, prawa te zapewniłyby wygodę i wsparcie tym, którzy starają się osłabić i podzielić Ukrainę” – czytamy w liście.

W tekście zwrócono również uwagę na fakt przyjęcia ustaw bez „poważnej debaty” i przy „dużej liczbie deputowanych odmawiających udziału [w tym procesie – red.]”. Potencjalne konsekwencje ich uchwalenia uznano za niepokojące, gdyż wówczas „przestępstwem byłoby nie tylko kwestionowanie legitymizacji UPA, która wyrżnęła dziesiątki tysięcy Polaków podczas jednego z najbardziej ohydnych aktów czystki etnicznej w historii Ukrainy, lecz także zwalniałoby z krytyki OUN, jednego z najbardziej radykalnych ugrupowań politycznych na Zachodniej Ukrainie w okresie międzywojennym, która kolaborowała z nazistowskimi Niemcami (…), a także brała udział w antyżydowskich pogromach na Ukrainie oraz, w przypadku frakcji Melnykowców, pozostała sprzymierzona z okupantami przez całą wojnę”.

Krytycznie odniesiono się także do „całościowego potępienia okresu sowieckiego”, pomimo „szlachetnych intencji”. Zwrócono też uwagę, że pójście drogą „polityzacji historii”, jaką „od 15 lat stosuje Rosja Władimira Putina” byłoby dla Ukrainy „rujnujące”, zaś „oficjalne ataki na pamięć historyczną” nazwano „niesprawiedliwymi”. „Ci, którzy postrzegają zwyciestwo nad nazistowskimi Niemcami jako wydarzenie zwrotne w historii nie powinni czuć się ani zastraszani, ani wykluczeni z narodu”. Zdaniem uczonych trudne kwestie powinny one podlegać debacie.

W zakończeniu podkreślono znaczenie Ukrainy jako państwa dla „obywateli ukraińskich wszystkich narodowości”, a podpisanie ustaw uchwalonych 9 kwietnia „byłoby prezentem dla tych, którzy pragną zwrócić Ukrainę przeciwko sobie”, chcąc jej podziału.

Pod listem podpisali się głównie naukowcy z takich państw jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Szwecja (w tym m.in. prof. John-Paul Himka i prof. Iwan Kaczanowski), a także uczeni z Ukrainy. Pełny tekst listu wraz z listą podpisanych dostępny jest TUTAJ

Krytyka.com / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags: ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81303 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]