Najwyższa Rada Ukrainy w dniu wizyty Komorowskiego uznała OUN-UPA za formację niepodległościową

Aktualizacja: 2015-04-9 1:49 pm

Jak informuje ukraińska agencja UNIAN, Najwyższa Rada Ukrainy przyjęła ustawę, w której OUN-UPA uznana jest za formację walczącą o niepodległość kraju. Akt ten został przyjęty w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie.

Status OUN-UPA uregulowano ustawą „O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Deputowani przyjęli projekt ustawy, opowiedziało się za nim 271 deputowanych przy wymaganych 226 głosach. – Zgodnie z ustawą wszyscy, którzy brali udział w walce zbrojnej, politycznej, w strukturach i organizacjach, uważani są za walczących o wolność i niepodległość Ukrainy – powiedział deputowany Jurij Szuchewycz z Radykalnej Partii, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach z rąk nacjonalistów ukraińskich. Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

Szuchewycz zaznaczył, że ustawa dotyczy także m.in. Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych, Centralnej Rady, armii Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Powstańczych Oddziałów Naddniestrza, Siczy Karpackiej. Autorzy ustawy podkreślili, że akt stwierdza również fakt agresji bolszewików na Ukrainę w 1918 roku.

Źródło: kresy.pl

KRaj

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-04-09)


Szef IPN: honory dla UPA w czasie wizyty Komorowskiego na Ukrainie to nie przypadek

Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że zbieżności wizyty polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie i następującej po niej uchwale oddającej honory UPA nie była przypadkowa.

Łukasz Kamiński mówił w radiowej Trójce, że Polska liczyła się od dłuższego czasu z jakąś formą uznania dla UPA ze strony ukraińskich władz.

”Bardzo trudno byłoby uznać, że to przypadek i Polska jest w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony wspieramy przemiany na Ukrainie, jej dążenie do Unii Europejskiej. Natomiast nie możemy akceptować odrzucania prawdy o Zbrodni Wołyńskiej, prawdy o zbrodniach Ukraińskiej Powstańczej Armii” – powiedział w wywiadzie radiowym Łukasz Kamiński. Według niego, najlepszą drogą w sprawie  rozwiązania spornych kwestii, w tym historycznych jest dialog.

Wczoraj, podczas wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie, Werchowna Rada przyjęła ustawę, w której OUN-UPA uznana została za formację walczącą o niepodległość kraju. Akt ten został przyjęty w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie

Z kolei na mocy przegłosowanego przez ukraiński parlament projektu ustawy №2538-1 zaprzeczanie zasadności uczestnictwa OUN-UPA w walce o niepodległość kraju spotka się z konsekwencjami prawnymi.

interia.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (10 kwietnia 2015)


Ukraiński IPN nie widzi problemu w uchwaleniu ustawy gloryfikującej UPA podczas wizyty polskiego prezydenta

Zdaniem szefa ukraińskiego IPN, uchwalenie ustawy gloryfikującej UPA zaledwie kilka godzin po wystąpieniu prezydenta Komorowskiego było jedynie zbiegiem okoliczności. Twierdzi również, że celem ustawy ma być podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku.

„Nie było złej woli w tym, że ustawy zostały przegłosowane w dniu wystąpienia polskiego prezydenta”– twierdzi Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN, według którego pakiet ustaw przeszedł przez wcześniejsze etapy procedury legislacyjnej kilka tygodni temu. „Tak się złożyło, że w tym samym dniu prezydent Komorowski wystąpił w Radzie Najwyższej. Te ustawy były zapowiedziane, jak mi się wydaje, wcześniej, niż był potwierdzony przyjazd prezydenta Komorowskiego” – powiedział Wiatrowicz. Jego zdaniem termin wizyty Bronisława Komorowskiego na Ukrainie był kilkakrotnie przekładany, zaś przyjęcie pakietu ustaw było elementem umowy koalicyjnej po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych na Ukrainie.

Wiatrowycz za cel ustawy gloryfikującej UPA uznaje podkreślenie ciągłości państwa ukraińskiego w XX wieku. „Według ustawy, tymi, którzy walczyli o niepodległą Ukrainę, będą uznawani uczestnicy formacji, których celem było utworzenie suwerennego państwa ukraińskiego. Toteż nie ma w ustawie mowy o takich formacjach, jak dywizja SS ‘Galicja’, gdyż była to jednostka armii niemieckiej” – stwierdził szef ukraińskiego IPN.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

Z kolei prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział wcześniej, że według niego zbieżność wizyty polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie i następującej po niej uchwale oddającej honory UPA nie była przypadkowa.

tvp.info / PAP / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 kwietnia 2015)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=81021 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]