Ks. Lorans FSSPX: Kamienie wołać będą

Aktualizacja: 2015-04-5 2:13 pm

W sobotę 28 marca 2015 r. ks. Mikołaj Pflüger, pierwszy asystent przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, odprawił Mszę św. w nowo odrestaurowanym kościele p.w. św. Jakuba w Pittsburghu w amerykańskim stanie Pensylwania. 15 sierpnia 2014 r., po wieloletnich modlitwach i staraniach, tamtejszym wiernym udało się kupić ten piękny kościół wzniesiony w 1853 r. przez irlandzkich imigrantów, który w 2004 r. został zamknięty i przekształcony w galerię sztuki. Podczas nadchodzącej Wigilii Paschalnej w murach tej świątyni znów zabrzmią słowa Exsultetu: „Weselcie się już, zastępy Aniołów…”

Ks. Alan Lorans FSSPX

W Amiens we Francji 29 marca 2015 r., w Niedzielę Palmową, uroczysta Msza św. była celebrowana w pięknie odrestaurowanej kaplicy dawnego seminarium duchownego. Tamtejsi katolicy związani z FSSPX bardzo długo czekali na dzień, w którym tradycyjna Msza św. będzie sprawowana w godnym miejscu, a nie – jak to było przez ostatnich siedem lat – na ulicy, w deszczu i zimnie, a później w wynajmowanych salach… W 1905 r. lazaryści, którzy kształcili seminarzystów diecezjalnych, zostali wypędzeni i wywłaszczeni. 110 lat później tradycyjny katolicki kult powrócił do tego XVIII-wiecznego klejnotu architektury.

Tu i ówdzie można usłyszeć ludzi głoszących, że Tradycja jest przestarzała, że ci, którzy wciąż przy niej trwają, są martwi lub prawie martwi… Niech Pittsburgh i Amiens będą naszą odpowiedzią. Bo te dwa kościoły i wszystkie inne na całym świecie, cierpliwie restaurowane, stanowią skuteczną i przekonującą odpowiedź. Tak, kamienie wołać będą.

Ks. Alan Lorans FSSPX

Źródło: The stones will cry out

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80943 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]