Luter będzie miał swój plac w Rzymie. Czy Stolica Apostolska zaprotestuje?
Aktualizacja: 2015-04-4 3:12 pm
Dwa lata przed jubileuszem 500-lecia reformacji, jej inicjator Marcin Luter będzie miał swój plac w Rzymie. Jego imieniem zostanie nazwane miejsce w parku Colle Oppio w pobliżu Koloseum.
Z inicjatywą tą wyszedł Ewangelicki „Kościół” Luterański we Włoszech (CELI) i Związek „Kościołów” Chrześcijan Adwentystów Dnia Siódmego sześć lat temu, w roku poprzedzającym 500. rocznicę przybycia Lutra do Rzymu. Już w 2010 r. pozytywnie zaopiniowała go komisja ds. nazewnictwa, jednak dopiero w marcu w br. władze miejskie wyznaczyły ostatecznie lokalizację placu.
Dziekan CELI, pastor Heiner Bludau wyjaśnił, że pobyt Lutra w Wiecznym Mieście jest częścią dziejów reformacji i Europy. Dlatego „nazwanie imieniem wielkiego reformatora placu w Rzymie jest z punktu widzenia Kościołów epokowym krokiem o wielkiej wartości symbolicznej, a patrząc na historię świata – krokiem odzwierciedlającym poziom, jaki już osiągnął proces jednoczenia Europy”.
Mnich augustiański Marcin Luter przybył do Rzymu w 1510 r., by przywieźć tam list w sprawie wewnątrzzakonnego sporu. Skorzystał z okazji, by zwiedzić miejsca świętego tego miasta i uzyskać odpusty. Jego biografowie różnią się w kwestii skutków tej podróży: jedni utrzymują, że Luter wrócił zgorszony zepsuciem i rozluźnieniem obyczajów na dworze papieża Juliusza II (1503-1513), inni zaś, że nie miała ona wpływu na jego późniejsze wybory.
Źródło: KAI
KRaj
KOMENTARZ BIBUŁY: Nawet nie wiemy dlaczego pada pytanie czy Stolica Apostolska zareaguje, w domyśle zareaguje potępiając tę ideę, bo przecież wszystko zmierza w kierunku “jedności” Rzymu z heretykami, przy niemal kanonizowaniu głównego herezjarchy. Poczekajmy jeszcze dwa lata, do świętowania rocznicy rewolty antykatolickiej, i zobaczymy – z przerażeniem! – jak bardzo władze posoborowego Kościoła zaangażują się w te gorszące igrzyska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]
- To już pewne, Rzym otrzyma plac Marcina Lutra. Obyło się bez protestów Watykanu
- 500-lecie reformacji, nie skupiajmy się na bliskości, której nie ma
- Komunia dla rozwodników? Część włoskich biskupów nie widzi problemu
- Kardynał sieje zgorszenie: protestanci mają prawo do sakramentów
- Herezjarchowie Luter i Melanchton na znaczku Watykanu. Quo vadis, Ecclesia?
- Emerytowany niemiecki kardynał Karl Lehmann: Luter jest świadkiem Ewangelii
- Kard. Koch o reformacji: Luter nie chciał podziału Kościoła
- Kard. Brandmuller: Luter był heretykiem. Dobrze, że Kościół go ekskomunikował